Wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu protez

W erze dynamicznego rozwoju technologicznego, sztuczna inteligencja (SI) staje się nieodłącznym elementem wspierającym rozwój nowatorskich rozwiązań. Tak jak korzystają z tego informatycy, pracownicy marketingu, finansiści, pracownicy handlu i produkcji, tak również protetycy z powodzeniem wykorzystują najnowsze technologie. Czym dokładnie jest sztuczna inteligencja? Jakie obszary życia dopełnia? Jakie innowacje w dziedzinie protetyki wprowadzono dzięki SI?

Czym jest sztuczna inteligencja i w jakich obszarach znajduje zastosowanie?

Wszędzie pojawia się to hasło „sztuczna inteligencja”, ale zastanawiasz się, czym ona tak naprawdę jest? Sztuczna Inteligencja (SI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem programów i systemów zdolnych do wykonywania zadań, które zazwyczaj wymagają ludzkiego myślenia. Systemy oparte na sztucznej inteligencji posiadają zdolność uczenia się, rozumienia, przetwarzania języka naturalnego, rozpoznawania wzorców mowy lub ruchu, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu obszarach życia codziennego i biznesowego, przynosząc zaawansowane rozwiązania, optymalizację procesów oraz innowacje, które mają potencjał znacząco poprawić efektywność i jakość usług świadczonych w różnych dziedzinach. Szczególny udział ma w branży medycznej, gdzie pomaga w diagnozowaniu chorób na podstawie obrazowania medycznego, opracowuje nowe leki oraz substancje medyczne, a także personalizuje terapie.

Sztuczna inteligencja wspomaga przemysł i produkcję poprzez ich automatyzacje, optymalizacje łańcuchów dostaw i planuje produkcję na podstawie analizy danych. Ze sztuczną inteligencją można się spotkać również w finansach i edukacji wykorzystywana jest m.in. do tworzenia interaktywnych narzędzi edukacyjnych, oceny postępów uczniów i dostosowywanie materiałów dydaktycznych. W marketingu i komunikacji wykorzystywane są chatboty i asystenci głosowi w obszarze obsługi klienta, rozpoznawanie i automatyczne tłumaczenie mowy. Artyści również z niej korzystają, np. podczas generowania grafiki, muzyki czy treści artystycznych, personalizacja rekomendacji filmów, seriali i muzyki w serwisach streamingowych.

Innowacje w dziedzinie protetyki

Nas jednak interesuje obszar informatyki i robotyki. Dzięki sztucznej inteligencji można dowolnie sterować automatami i robotami, zaprogramować adaptacyjnie roboty oraz rozpoznawanie i reagowanie na aktualnie zmieniający się świat.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektowaniu protez kończyn otwiera drzwi do stworzenia indywidualnie dopasowanych rozwiązań. Algorytmy uczenia maszynowego analizują dane anatomiczne, ruchowe i preferencje użytkownika, co umożliwia stworzenie protez, które są nie tylko ergonomiczne, ale także idealnie dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Jak robione są protezy przy użyciu SI?

Pomoc sztucznej inteligencji w tworzeniu protezy kończyny zaczyna się już na etapie jej projektowania. Jak? Dzięki programom do zdalnego pomiaru obwodów i kształtów kikuta można z łatwością przenieść je na model 3D generowany na tablecie, komputerze, a coraz częściej na telefonie. Dzięki temu proteza ma szansę być indywidualnie dopasowana, zaprojektowana co do milimetra. Za pomocą druku 3D generowany jest lej protezy i często cover, czyli kosmetyka protezy, która pozwala na jej personalizację. To jednak nie wszystkie możliwości wykorzystania SI w protetyce. Należą do nich:

• Adaptacja sterowania ruchem
Sztuczna inteligencja może być zastosowana w algorytmach sterujących ruchem protezy. Poprzez ciągłe uczenie się i adaptację do zachowań użytkownika, protezy wyposażone w takie rozwiązania mogą dostarczać bardziej płynne i naturalne ruchy, poprawiając jakość życia osób z amputacją. Sprawdza się to zwłaszcza przy protezach biomechanicznych i elektrycznych.

• Monitorowanie i diagnostyka
Integracja sztucznej inteligencji umożliwia ciągłe monitorowanie parametrów zdrowotnych użytkownika oraz diagnostykę stanu protezy. Dzięki temu, ewentualne problemy techniczne czy konieczność dostosowania protezy do zmieniających się warunków zdrowotnych mogą być rozpoznane i rozwiązane szybko, zwiększając efektywność terapeutyczną.

• Optymalizacja wydajności
Inteligentne algorytmy mogą także wspomagać optymalizację wydajności energetycznej protez. Dzięki monitorowaniu wzorców ruchu i analizie danych, sztuczna inteligencja może dostosowywać parametry pracy protezy w czasie rzeczywistym, co przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej i wygodę użytkowania.

Projektowanie protez kończyn przy użyciu sztucznej inteligencji to rewolucyjny krok w kierunku personalizacji i doskonałego dopasowania tych urządzeń. Fundacja Moc Pomocy z entuzjazmem wspiera rozwój tych technologii, widząc w nich potencjał do znaczącej poprawy jakości życia podopiecznych z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Innowacje oparte na sztucznej inteligencji nie tylko przekształcają projekty protez, ale również otwierają nowe perspektywy dla osób po amputacji kończyny, umożliwiając im pełniejszą integrację społeczną i aktywny tryb życia.