Skip links

Wykorzystanie technologii sensorycznych w terapii osób z niepełnosprawnością

W miejsce mat z wypustkami, ścian z różnymi wzorami, fakturami, zagłębieniami i kolcami wchodzą do gry nowe technologie sensoryczne, których cel jest podobny – stymulowanie zmysłów osób z niepełnosprawnością różnego typu. Osoby po urazie rdzenia i głowy, ale też osoby po amputacjach potrzebują bodźców, które poprawią funkcjonowanie na co dzień. To, jak ważną role pełnią technologie sensoryczne w rehabilitacji oraz rodzajach nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie opisujemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Nowoczesne podejście do terapii

W dzisiejszym dynamicznym świecie, wykorzystanie technologii sensorycznych w terapii staje się kluczowym elementem wsparcia osób z niepełnosprawnością. Fundacja Moc Pomocy, dedykowana wsparciu osób po amputacji, po urazie rdzenia lub urazie głowy, zdecydowanie stawia na innowacyjne podejście do terapii sensorycznej, otwierając nowe perspektywy poprawy jakości życia.

Aby zrozumieć ideę wdrażania nowoczesnych technologii w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością należy dowiedzieć się, czym jest terapia sensoryczna? Terapia sensoryczna to obszar rehabilitacji, który koncentruje się na stymulacji zmysłów w celu poprawy integracji sensorycznej i funkcji poznawczych. Celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków niepełnosprawności poprzez skoncentrowane działania na stymulację zmysłów takich jak dotyk, wzrok, słuch, smak czy węch.

Poznaj technologie sensoryczne wykorzystywane w terapii

Oczywiście, dotychczasowe maty, ścianki, poduszki wypełnione zróżnicowanymi produktami, ścieżki sensoryczne z kamyczkami, mini dyski sensoryczne, tablice manipulacyjne, materace i wiele innych analogowych rozwiązań na stałe wpisuje się w wyposażenie gabinetów psychoterapeutycznych i rehabilitacyjnych. Ich wpływ na poprawę funkcjonowania osób z różnymi dysfunkcjami poznawczymi i niskim poziomem uwagi są niezaprzeczalne. Cieszymy się, że wielu podopiecznych Fundacji moc Pomocy również miało kontakt z tą formą pomocy. Nie spowalnia to jednak tempa rozwoju nowoczesnych technologii, które zamiast wyparcia, dopełniają ofertę technologii sensorycznych. Z jakimi rodzajami nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych mamy do czynienia?

1. Wirtualna rzeczywistość (VR): Wprowadzenie pacjenta do wirtualnego środowiska może pomóc w odtworzeniu realnych sytuacji i umożliwić trening zdolności adaptacyjnych. Dla osób po amputacji, terapia VR może wspomagać proces przystosowywania się do nowej rzeczywistości życia z protezą, jej poruszanie i nauczenie się nowych wzorców ruchu. Bywa też, że nawet po wielu latach od zabiegu, można w ten sposób odtworzyć uczucie stąpania stopą po piasku lub chwytania kubka nieistniejącą już dłonią. Przy odpowiedniej stymulacji można w ten sposób ćwiczyć mięśnie oraz wyobraźnię. Zdecydowalibyście się na taką formę terapii? A może już mieliście okazję skorzystać wirtualnej rzeczywistości po amputacji kończyny? Dajcie nam znać!

2. Aparaty słuchowe z funkcją tłumaczenia mowy: Dla osób z zaburzeniami słuchu, nowoczesne aparaty słuchowe posiadające funkcje tłumaczenia mowy na tekst mogą znacząco ułatwiać komunikację w środowisku społecznym. Te innowacyjne aparaty słuchowe oferują szereg funkcji, m.in. tłumaczenie mowy na tekst, rozpoznawanie mówcy, redukcję szumów. Łączność z urządzeniami mobilnymi oraz coraz większą personalizację, czyli możliwość zaprogramowania ich pod konkretne potrzeby związane z pracą, nauką, hobby i innymi czynnikami środowiskowymi.

3. Technologie dotykowe i sensoryczne: Aplikacje mobilne i specjalistyczne urządzenia dotykowe mogą być wykorzystywane w terapii osób po urazach rdzenia, pomagając w poprawie koordynacji ruchowej i uczucia dotyku. Technologie dotykowe i sensoryczne to rodzaj innowacyjnych rozwiązań, które wykorzystują zmysł dotyku oraz inne zmysły, takie jak wzrok, słuch czy ruch, w celu interakcji z użytkownikiem. Wśród nich wymienia się ekrany dotykowe, panele dotykowe, rękawice sensoryczne i płyty sensoryczne.

Dla kogo terapie sensoryczne i kto korzysta z technologii sensorycznych?

W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności oraz osobistych predyspozycji możesz korzystać z szerokiego wachlarzu form integracji sensorycznej.

1. Osoby po amputacji: Terapia sensoryczna dla osób po amputacji może skupiać się na odbudowie poczucia równowagi, poprawie percepcji i zminimalizowaniu bólu fantomowego poprzez odpowiednią stymulację sensoryczną.

2. Osoby po urazie rdzenia: Terapia sensoryczna może wspierać osoby po urazie rdzenia w poprawie kontroli nad ruchem, zwiększeniu siły mięśniowej oraz ułatwieniu codziennych czynności.

3. Osoby po urazie głowy: W przypadku osób po urazie głowy, terapia sensoryczna może koncentrować się na poprawie funkcji poznawczych, reedukacji sensorycznej oraz łagodzeniu symptomów związanych z zaburzeniami percepcji.

Fundacja Moc Pomocy w pełni docenia rolę nowoczesnych technologii sensorycznych w procesie rehabilitacji. Działamy na rzecz promocji badań nad innowacyjnymi rozwiązaniami i wspieramy inicjatywy mające na celu dostarczanie skutecznej terapii sensorycznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdej osoby z niepełnosprawnością. Wierzymy, że poprzez integrację technologii sensorycznych i włączenie jej do standardowej terapii, możemy znacząco poprawić jakość życia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.