Skip links

Rodzicielstwo po wypadkach z urazem rdzenia kręgowego

Gdy dochodzi do przerwania rdzenia kręgowego w wyniku wypadku, upadku z wysokości po skoku na główkę, ześlizgnięciu się z drabiny czy podestu, po pobiciu czy postrzale w kręgosłup dotychczasowe życie może ulec prawdziwej rewolucji. Już sam fakt poruszania się za pomocą wózka inwalidzkiego jest dla pacjentów dużą zmianą, ale za nią idą też inne, o których w pierwszym momencie często się nie myśli (zwłaszcza, jeżeli dojdzie do urazu w bardzo młodym wieku).  Gdy pierwszy szok minie i adaptujemy się do nowej rzeczywistości, zaczynają się pojawiać pytania o seksualność, możliwości współżycia oraz szukanie odpowiedzi na pytanie „jakie są szanse na posiadanie dziecka po urazie rdzenia kręgowego?”. 

Zaburzenia seksualne po urazie rdzenia u mężczyzn 

Jako mężczyzna martwisz się swoimi kontaktami seksualnymi po wypadku i zadajesz sobie pytania „czy sparaliżowany ma wzwód?” czy „jeżeli nie mam czucia w narządach płciowych mogę mieć udane życie seksualne”? Te oraz wiele więcej pytań dotyczących wzwodu, ejakulacji, przyjemności oraz orgazmu zadaje sobie wielu pacjentów. Nie trzymamy Cię w niepewności. Oczywiście, że osiągnięcie przyjemności jest możliwe. Wielu mężczyzn jest w stanie osiągnąć erekcję odruchową, inni psychogenną, jeszcze inni mogą osiągać obie. Choć zdarza się, że można nie mieć erekcji w ogóle. Co za to odpowiada? Przede wszystkim mechanizmy odpowiadające za wzwód. Jeden z nich – ośrodek erekcji odruchowej i II fazy ejakulacji jest zlokalizowany na odcinku kręgosłupa S2-S4, natomiast erekcji psychogennej i ośrodek wyprowadzający nasienie osadzony jest na poziomie Th11-L2. Jak więc widzisz, wszystko zależy od poziomu uszkodzenia i jego stopnia. Mimo pewnych ograniczeń możesz wieść całkiem udane życie seksualne. Możliwe, że będziesz potrzebował pomocy w postaci asystenta seksualnego, gadżetów erotycznych i innych metod, ale to dzięki inwencji i kreatywności Twojej i Twojej partnerki/partnera możecie osiągnąć obopólne zadowolenie.

Seksualność kobiet po urazie rdzenia

Jeżeli chodzi o aspekt seksualności kobiet po urazie rdzenia, to należy tutaj zaznaczyć, że często ten poważny uraz nie zaburza płodności, możliwości osiągania orgazmu, zajść w ciąże i ją donosić oraz urodzić zdrowe dziecko. Oczywiście, zdarza się, że głęboki uraz rdzenia uniemożliwia wymienione czynności. Jednak problemem najczęściej notowanym u kobiet jest niedostateczne nawilżenie pochwy, ale tutaj z pomocą przychodzą żele stymulujące i lubrykanty, z których warto skorzystać. Tak jak w przypadku mężczyzn, również kobiety mogą wspomagać się gadżetami erotycznymi, które nie tylko urozmaicą życie seksualne, ale tez pomogą stymulować łechtaczkę. Aby cieszyć się udanym pożyciem warto zaangażować partnera do poszukiwań nowych stref erogennych, które po urazie rdzenia ulegają zmianie. Wiele osób z niepełnosprawnością przyznaje, że po wypadku mają dużo bardziej wrażliwe górne części ciała (uszy, szyja). 

Zapłodnienie i ciąża po urazie rdzenia

Być może zastanawiasz się, czy tetraplegik może mieć dzieci? Jaki jest poziom płodności po urazie kręgosłupa? Jakie problemy napotkasz podczas starania o dziecko? Przede wszystkim u kobiet jest to zatrzymanie się miesiączki, nieregularne cykle oraz podwyższony poziom prolaktyny, będący efektem wysokiego poziomu stresu przez długi czas. U panów z kolei mamy do czynienia ze stopniowym spadkiem jakości spermy więc polecane jest oddanie nasienia do banku w jak najkrótszym czasie od wypadku. 

Jeżeli mamy do czynienia z brakiem czucia w narządach płciowych, brakiem erekcji lub problemami z zapłodnieniem w naturalny sposób, bardzo często pary, w których co najmniej jedna osoba jest po urazie rdzenia kręgowego, decydują się na procedurę in vitro. Po tym jak dojdzie do zapłodnienia mnożą się kolejne wyzwania, bowiem kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka i właśnie tak określana jest ich ciąża. Dodatkowo kobiety bardzo często skarżą się na infekcje dróg moczowych i oddechowych oraz wzrasta ryzyko zakrzepicy żył. Mimo to notuje się wzrost zdrowych i szczęśliwych urodzeń u kobiet po urazie rdzenia. Najczęściej rekomenduje się cesarskie cięcie jako sposób przyjścia na świat maluszka, ale część kobiet decyduje się na poród siłami natury. Ze względu na brak pełnego czucia poniżej miejsca uszkodzenia rdzenia sprawia, że często poród jest mniej bolesny, a nawet zdarza się, że kobiety nawet nie odczuwają, że poród już się zaczął. Dlatego warto polegać na opinii lekarza prowadzącego ciąże, który zdecyduje o ewentualnym cięciu cesarskim. 

Jesteś kobietą i martwisz się tym, czy będziesz mogła karmić piersią po urazie rdzenia? Oczywiście, jest taka możliwość. Piersi unerwione są z poziomu od T1 do T5 w rdzeniu kręgowym, co oznacza ograniczone możliwości karmienia, gdy doszło do urazu powyżej kręgu T6. Nie mniej jest szereg kobiet, które z powodzeniem karmią piersią mniej więcej do 6 miesiąca życia dziecka. 

Wychowywanie dzieci – wyzwanie, któremu warto stawić czoła

Tak jak życie seksualne może być satysfakcjonujące, tak rodzicielstwo u osób po urazie rdzenia jest możliwe, pełne, szczęśliwe i dopełniające. Dzięki temu, że przez lata zmagań z konsekwencjami urazu pacjent wypracował metody radzenia sobie z codziennymi sytuacjami, tak samo opanuje możliwość opieki nad dzieckiem, na każdym etapie rozwoju. Często osoby po urazie rdzenia czerpią wiedzę na ten temat od bardziej doświadczonych znajomych, forów internetowych i social mediów, poznając innych rodziców z niepełnosprawnością. Liczne przykłady udowadniają, że można z powodzeniem realizować się w roli rodzica, uczestniczyć aktywnie w wychowywaniu potomstwa. Jeżeli więc marzysz o potomstwie, postaraj się znaleźć seksuologa lub ginekologa, który poprowadzi ciążę i przygotuje do porodu.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.