Opieka medyczna nad osobami z urazem rdzenia kręgowego po zakończeniu rehabilitacji

Wyjście ze szpitala po zakończonej rehabilitacji z urazem rdzenia kręgowego to początek nowego etapu – wymagającego wsparcia, zrozumienia i odpowiedniej opieki. W momencie wypisu, pacjent i jego rodzina stają przed wyzwaniem adaptacji do życia poza środowiskiem szpitalnym, poszukując dalszej opieki medycznej i wsparcia społecznego. Od opieki szpitalnej poprzez instytucje publiczne aż po prywatną opiekę w domu – to podróż, w której kluczowa jest właściwa informacja oraz dostęp do odpowiednich środków i specjalistów. W artykule tym zgłębimy, jakie formy wsparcia są dostępne dla osób po urazie rdzenia kręgowego, w jaki sposób przygotowują się do nowego życia poza szpitalem oraz jak dbać o kontynuację opieki medycznej, zapewniającą jak najlepszą jakość życia.

Opieka medyczna w szpitalu i po wypisie

Zaraz po urazie, w trakcie pobytu w szpitalu, osoba po urazie rdzenia kręgowego jest poddawana szeregom zabiegów, badań, operacji, które mają na celu poprawienie ich funkcjonowania, ulgę w bólu i cierpieniu. Chcielibyśmy, aby opieka psychologa była standardem, ale nasi pacjenci wskazują, że nie zawsze taka jest przeprowadzana lub jest to jednorazowe spotkanie, które nie jest wystarczające! Profesjonalna opieka szpitalna, pionizowanie, nauka przesiadania się na wózek to jedne z wielu etapów powracania do zdrowia. Pobyt w szpitalu jednak kiedyś się kończy. Co wtedy? Z jaką wiedzą wychodzi pacjent? Bardzo różnie!

Po zakończeniu rehabilitacji w szpitalu, osoba z urazem rdzenia kręgowego często przechodzi proces przygotowania do wypisu. Podczas tego okresu personel medyczny skupia się na dostarczeniu informacji pacjentowi i jego rodzinie dotyczącej dalszej opieki oraz zarządzania codziennymi potrzebami. Zazwyczaj udzielane są informacje na temat stanu zdrowia, możliwych ograniczeń, leków, a także wskazówki dotyczące pielęgnacji ran, problemów ze zdrowiem psychicznym oraz zapobiegania infekcjom.

W momencie wypisu, pacjent otrzymuje także wskazówki dotyczące terapii kontynuacyjnych, które mogą być konieczne, takich jak fizjoterapia, zajęcia terapeutyczne czy konsultacje u specjalistów. Wiedza ta jest kluczowa dla pacjenta i rodziny, ponieważ pozwala na lepsze przygotowanie się do życia poza szpitalem.

Przypominamy, że Fundacja Moc Pomocy stanowi nie tylko pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych na leczenie, ale właśnie na tym etapie wyjścia pacjenta ze szpitala (a nawet zanim to nastąpi!) może przejąć opiekę nad pacjentem, odpowiednio go pokierować w dalszym postępowaniu, zapewniając wsparcie finansowe, mentalne, psychologiczne i techniczne, dzięki stanowisku menadżera rehabilitacji, Bartosza Kaczmarka.

Wsparcie w rehabilitacji osób po urazie rdzenia ze strony urzędów: MOPS, PFRON, NFZ

Instytucje publiczne, takie jak Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS), Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), pełnią istotną rolę w zapewnieniu wsparcia dla osób z urazem rdzenia kręgowego. MOPS oferuje szeroki zakres usług socjalnych, które obejmują pomoc finansową, świadczenia opiekuńcze, wsparcie psychologiczne oraz organizację różnorodnych działań integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.

PFRON stanowi wsparcie w zakresie rehabilitacji zawodowej, zapewniając środki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, udział w kosztach leczenia, a także dostęp do specjalistycznych porad i szkoleń. Jeżeli chcesz się starać o dofinansowanie, możesz do nas napisać (biuro@fundacjamocpomocy.pl), pomożemy w pozyskiwaniu środków z funduszu świadczeń PFRON.

NFZ z kolei umożliwia dostęp do leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, w tym do specjalistycznej opieki medycznej, refundując koszty niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

Opieka w domu z wykorzystaniem prywatnej opieki medycznej

A co z prywatna opieką medyczną? Oczywiście, jest też możliwość skorzystania z opieki rehabilitanta, fizjoterapeuty, psychologa, terapeuty zajęciowego, ale też asystentki opiekuńczej. Prywatna opieka medyczna w domu dla osób z urazem rdzenia kręgowego to kluczowy element zapewnienia dalszego wsparcia i opieki. Profesjonalni rehabilitanci, dostarczając indywidualnie dostosowane programy terapeutyczne, pomagają utrzymać zdrowie, mobilność i poprawić jakość życia pacjenta.

Zatrudnienie opiekunki osobistej, z odpowiednim doświadczeniem i szkoleniem, może przynieść nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, ale także wsparcie emocjonalne i psychologiczne. Opiekunka może dostosować opiekę do indywidualnych potrzeb pacjenta, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo w zaciszu domowym.

Pamiętaj, że uraz rdzenia kręgowego nie jest końcem świata ani powodem, dla którego powinieneś/powinnaś rezygnować z aktywności. Wręcz przeciwnie, zachęcamy do realizowania programów rehabilitacyjnych, wyjazdów na turnusy terapeutyczno-rehabilitacyjne, ale też spotkania z przyjaciółmi i rodziną, bo to właśnie rehabilitacja społeczna, jest też niezbędnym elementem na drodze do pełnego powrotu do codzienności. W ramach Fundacji Moc Pomocy obejmujemy wsparciem osoby po urazie rdzenia, a dziesiątki historii naszych podopiecznych oraz założyciela Fundacji, Rafała Mikołajczyka, pokazują i udowadniają, że ciężka praca popłaca i uzyskanie samodzielności i niezależności jest bardzo możliwe.