Skip links

Pękniecie czaszki u dziecka – objawy

Bieganie, podskoki, fikołki, pościgi, zabawy w policjanta, slalomy między meblami, hula-hop, skakanka, wchodzenie na meble, budowanie baz z koców i krzeseł – te wszystkie zabawy oddają kwintesencję dzieciństwa i każdy z nas się w ten sposób bawił i spędzał czas ze swoimi rówieśnikami. Ile z tych zabaw mogło się skończyć wypadkiem? Wszystkie! Dzieciństwo jest fantastyczne, rozwija się wówczas dziecięca wyobraźnia, dziecko uczy się integracji i współpracy z innymi, ale też stawiania przed sobą wyzwań. To do nas, rodziców należy zabezpieczenie go na wypadek różnych wypadków. Zaczyna się to już w okresie niemowlęcym, gdy to na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność za prawidłową opiekę nad dzieckiem. Jak ustrzec dziecko przed urazem głowy? Jak rozpoznać pęknięcie czaszki i jakie daje objawy? Tego dowiesz się z tego wpisu.

Co to jest pęknięcie czaszki i przyczyny powstania

Czy wiesz, że pobyt dzieci w szpitalu związany jest najczęściej z powodu urazów głowy? Ich liczba przekracza 40 tysięcy rocznie, obejmujące przyjęcia szpitalne w Polsce. Ile jest takich przypadków na świecie? W USA przekracza 1 milion dzieci z uszkodzeniami głowy rocznie. To pokazuje, jak często dochodzi do takich urazów, i jaka ciąży na nas odpowiedzialność, aby im zapobiegać. 

Podstawę czaszki stanowią kości potylicy, kości klinowej, kości czołowej i kości skroniowej. Ten twardy pancerz chroni mózg, zwłaszcza jego dolną część. W medycynie wyróżnia się dwie powierzchnię czaszki – zewnętrzną i wewnętrzną, którą z kolei dzieli się na dół czaszki przedni, środkowy i tylny. Czy podstawa czaszki jest jednolita? Nie! Posiada liczne otwory i rowki, pomiędzy którymi biegną nerwy czaszkowe oraz naczynia krwionośne. Podstawa jednak jest otwór, przez który przechodzi rdzeń kręgowy. 

Jak rozpoznać pęknięcie podstawy czaszki u dziecka?

Dziecko z rozbiegu wpadło w jakąś przeszkodę? Poślizgnęło się i upadło? Może ktoś je popchnął? Może uderzyło się o stół lub biurko? Może ześlizgnęło się z sofy lub wypadło z łóżeczka? Pierwsze, co musisz zrobić, to sprawdzić, czy nie doszło do omdlenia, urazu skóry głowy i krwawienia. Pamiętaj, że każdy uraz z omdleniem stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Wprawdzie wszystkie urazy głowy objawiają się w podobny sposób, to jednak objawy pęknięcia są specyficzne i łatwo dostrzegalne. Pęknięcie podstawy czaszki przejawia się:

  • krwiakami wokół oczu, tzw. krwiaki okularowe 
  • wyciekiem płynu z uszu lub nosa. Przy tym należy zaznaczyć, że może być to nie tylko krew, ale też płyn mózgowo-rdzeniowy, przezroczysty lub lekko mleczny z niewielkimi nitkami krwi. 

Objawy towarzyszące pęknięciu czaszki obejmują ból głowy, drgawki, senność, niepamięć, splątanie i zaburzenia rytmu oddechu, pogorszenie stanu świadomości, uraz twarzoczaszki (zagłębienia, zapadnięcia się), wymioty oraz utratę przytomności krótko i długotrwałej. Pęknięcie podstawy czaszki czy też złamanie podstawy czaszki może prowadzić do wzrostu ciśnienia śródmózgowego, powikłań neurologicznych w postaci padaczki, uszkodzenia nerwów czaszkowych, a w najgorszym przypadku również śmierci. 

Urazy głowy dają następstwa bezpośrednio po zdarzeniu, o których wspominaliśmy powyżej, jak i po kilku latach. Zastanawiasz się jakie? Między innymi trudności w nauce, wysoka wrażliwość, upartość i trudności w komunikacji i kontaktach, pojawiające się fobie, trudności w zasypianiu i koncentracji, co przekłada się na dalsze problemy w szkole i pracy. 

Pęknięcie czaszki u dziecka – leczenie

Ponieważ złamanie kości czaszki i pęknięcie czaszki nie jest widoczne, w jej diagnostyce niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań. Podstawą rozpoznania jest tomografia komputerowa, zalecona przez lekarza, która pokaże nie tylko uszkodzenia kości, ale też ewentualnych uszkodzeń tkanki nerwowej, co może pokazać choroby neurologiczne, następujące po urazie. Rezonans magnetyczny głowy pomoże zaobserwować wszystkie obrażenia w obrębie czaszki, zwłaszcza jeżeli jej uszkodzenie jest widoczne. 

Poza oczywistym postępowaniem ratunkowym i pierwszej pomocy, należy zwrócić szczególna uwagę na opiekę neurologiczną i psychologiczną, aby wyeliminować te odległe następstwa pęknięcia czaszki. Przepracowanie stresu pourazowego oraz zaburzeń snu, pomogą utrzymać skupienie na lekcjach w szkole. Dlatego, niezależnie od tego w jakim wieku dziecka doszło do urazu czaszki, warto podjąć psychoterapię, na której można przepracować wszelkie problemów. 

Zastanawiasz się, jakie są konsekwencje urazu czaszki i rokowania po pęknięciu potylicy? Jeżeli nie doszło do uszkodzeń powodujących objawy neurologiczne, to postępowanie ogranicza się do obserwacji szpitalnej przez kilka dni, w celu wykonania niezbędnych badań. Jeżeli dojdzie do złamania czaszki z przemieszczeniem, dochodzi do konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Standardowym postępowaniem jest podawanie leków obniżających ciśnienie śródczaszkowe. W dalszym procesie leczenia ważna jest stała kontrola lekarska pod kątem ewentualnego nasilania się objawów.

Pęknięcie czaszki i jej złamanie to bardzo poważny uraz, do którego może dojść nie tylko w przypadku wypadku komunikacyjnego, skoku z wysokości, ale przede wszystkim w czasie codziennej zabawy. Pamiętaj, że każdy uraz głowy może być niebezpieczny, dlatego, jeżeli doszło do wystąpienia objawów, wymienionych w artykule, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i wezwij pogotowie. 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.