Wózek inwalidzki – jakie funkcjonalności przydają się na co dzień?
Tak jak mamy różny gust muzyczny, tak różne są nasze oczekiwania i preferencje dotyczące sprzętu ortopedycznego. Dotyczy to m.in. wózka inwalidzkiego. Jego główną funkcją jest możliwość przemieszczania się, a właściwie poruszania się osoby z niepełnosprawnością. Czy wystarczy Ci prosty model, który ma Ci pomóc się przemieszczać z punktu A do punktu B, czy szukasz czegoś bardziej dynamicznego, to zależy od Ciebie i Twojego stylu życia. Zupełnie inne potrzeby ma dziecko, osoba młoda, a inne osoba starsza. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy przegląd typów wózków inwalidzkich i ich funkcjonalności.
Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej, a jaki wybrać wózek inwalidzki dziecięcy?
Wybór wózka determinuje Twoja aktywność, cel, do którego jest Ci potrzebny, a także Twoje potrzeby i preferencje. Wolisz wózek bez podłokietników, a może z nimi? Wózek inwalidzki elektryczny czy ręczny? Często się przemieszczasz? Może wózek składany? Dla osób energicznych i korzystających z życia, uprawiających sporty są wózki inwalidzkie aktywne.
To właśnie od Twojej aktywności i samodzielności zależy wybór wózka. Zacznijmy więc od wózka inwalidzkiego standardowego. To doskonały wybór, jeżeli Twoje ograniczenia ruchowe są krótkotrwałe, np. po urazach, operacjach, ze złamaniem. Dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają problem z przemierzaniem większych odległości lub sporadycznie korzystają z wózka. Ten model wózków wykorzystuje się w placówkach medycznych do przewożenia pacjentów. Są proste w obsłudze, dlatego duża część osób starszych decyduje się właśnie na standardowy wózek inwalidzki. Ich atut? Niska cena i szeroka dostępność. Wada? Brak możliwości dostosowania go do swoich potrzeb.
Wózki o napędzie elektrycznym docenią osoby o niższym stopniu samodzielności i ze znacznymi ograniczeniami w poruszaniu się. Ich sterowanie zależy od stopnia niepełnosprawności, mogą być obsługiwane przez jedną z kończyn, ale też głowy. Na rynku są również modele sterowane głosowo lub za pomocą oddechu. Jak widać, producenci myślą o rozmaitych ograniczeniach i ich eliminacjach w maksymalnym stopniu. Wózek inwalidzki elektryczny ma szereg rozmaitych funkcji, od modyfikacji oparcia i siedziska, przez profilowane podłokietniki i platformę pionizującą. Przy wyborze należy się zastanowić po jakim podłożu i na jakie odległości będziesz się na nim poruszał. Jego największą zaletą jest to, że dopasowuje się do potrzeb i rodzaju niepełnosprawności. Niestety, znacznym minusem są koszty, które wraz z dodatkowym wyposażeniem jeszcze rosną i osiągają pułap nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jak już wspomnieliśmy, nawet osoby żyjące dynamicznie, tętniące energią i poszukujące nowych wyzwań i bodźców znajdą w ofercie coś dla siebie. Wózek inwalidzki aktywny to model dopasowany do Ciebie. Jeżeli jesteś osoba o dużym stopniu samodzielności, a dodatkowo prowadzisz aktywne życie, to będziesz z tego typu zadowolony. Znacznie lżejszy od standardowych modeli, bowiem tworzone na bazie aluminium czy włókna węglowego. Mają też szereg funkcji, które możesz dopasować do siebie, np. możliwość zastosowania przystawki elektrycznej. Wózki aktywne są kilkukrotnie droższe od standardowych modeli, ale istnieje kompromis w postaci tańszego odpowiednika – wózka półaktywnego.
Ostatnią kategorią są wózki inwalidzkie specjalistyczne, dedykowane osobom niesamodzielnym i tym, o niskim poziomie samodzielności. Ich atutem jest szereg dodatkowych elementów, które mają ułatwić utrzymanie prawidłowej pozycji osobom niesamodzielnym. W wachlarzu dodatkowego wyposażenia są więc peloty, pasy, rozpórki, odchylane oparcie do pozycji leżącej oraz anatomiczne siedzisko i oparcie. Model ten stanowi rozwinięcie wózków standardowych czy tez półaktywnych i właśnie cenowo jest zbliżony do tych drugich.
Wózek inwalidzki – funkcjonalność, której potrzebujesz
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka? Choćby na to, czy jest możliwość regulacji kąta odchylenia oparcia i siedziska. W łatwy i płynny sposób powinieneś móc sterować jego nachyleniem. Dlaczego to takie ważne? Odpowiednio ustawione siedzisko i oparcie, ale też swobodny zakres ruchu pomaga w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała, zapobiega deformacjom kręgosłupa, co wpływa na dobrostan osoby użytkującej wózek inwalidzki.
Funkcja składania to must have dla osoby dużo przemieszczającej się i prowadzącej samochód. W kilka sekund będziesz w stanie się przenieść z wózka na fotel samochodowe, poskładać wózek i wrzucić go na tył samochodu. To też wygodna opcja w transporcie powietrznym. Wózek inwalidzki składany warto żeby dawał możliwość demontażu podnóżka oraz kół, dzięki czemu będzie jeszcze łatwiejszy w transporcie.
Osoba po amputacji nogi z pewnością powinna rozejrzeć się za wózkiem inwalidzkim z kołami antywywrotowymi, które zapewnią bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Jeżeli złamałeś nogę, to warto wybrać wózek z podnóżkiem podnoszonym do poziomu siedziska, na którym wygodnie oprzesz zagipsowaną nogę.
Podczas codziennego użytkowania docenisz poduszkę przeciwodleżynową, która zapobiegnie negatywnym skutkom długotrwałego siedzenia w jednej pozycji.
W ofercie dodatkowych akcesoriów do wózków inwalidzkich znajdą się też parasol, hamulec do wózka inwalidzkiego dla asystenta, przystawka elektryczna, stolik do wózka inwalidzkiego lub plecak. Wszystko to ma za zadanie podnieść komfort nie tylko osobie na wózku, ale też opiekującej się nią.
Mamy nadzieję, że nasz przegląd typów wózków inwalidzkich oraz ich funkcjonalności ułatwi Ci wybór odpowiedniego modelu. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy i podpowiedzi ortopedy, rehabilitanta lub pracownika placówki ortopedyczno-rehabilitacyjnej ze sprzętem ortopedycznym.