Skip links
Skutki wypadku – urazy głowy, ich objawy i konsekwencje

Skutki wypadku – urazy głowy, ich objawy i konsekwencje

To był maj, pędziłeś przez przejście żeby zdążyć na autobus i wtedy doszło do potrącenia? A może chcąc przepuścić kogoś na pasach zatrzymałaś się, ale po chwili poczułaś mocne uderzenie w tylny zderzak? Najbardziej niebezpieczne dla mózgu są urazy głowy wywołujące gwałtowne przyspieszenie lub opóźnienie ruchu głowy, występujące w wypadkach komunikacyjnych. To właśnie w ich wyniku dochodzi do urazowego uszkodzenia mózgu i bardzo poważnych powikłań. Czym w ogóle jest TBI? Do jakich urazów może dojść w wyniku wypadku i jakie objawy daje rozlane uszkodzenie aksonalne lub wstrząśnienie mózgu?

Warto pamiętać, że wszystkie urazy głowy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia więc nie warto tego ignorować, nawet gdy w pierwszym odczuciu czujemy się dobrze. Jeżeli pierwsze badania niczego nie wykryją, a utrzymuje się u Ciebie długotrwałe skołowanie i ból głowy, koniecznie zgłoś się do lekarza i poinformuj o wypadku, do którego doszło kilka godzin, dni lub tygodni wcześniej!

Czym jest urazowe uszkodzenie mózgu (TBI)?

Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI – traumatic brain injury) to najpowszechniejsza przyczyna zgonów i niepełnosprawności (aż 30% w Stanach Zjednoczonych). Dochodzi do niego w wyniku wypadku komunikacyjnego, w którym to dochodzi do nagłego przyśpieszenia lub opóźnienia ruchu głowy. Wówczas czaszka przemieszcza się zgodnie z kierunkiem działania siły, na tyle szybko, że mózg pozostaje w tyle i jego ruch jest opóźniony. W tym momencie dochodzi nie tylko do stłuczenia i uszkodzenia tkanki w miejscu bezpośredniego przyłożenia siły, ale też położonej po przeciwnej do niego stronie, gdzie powstaje niszczące ją podciśnienie.

W klasyfikacji ICD-10 pod symbolami S00-S09 znajdziemy szereg typów urazów głowy, takich jak powierzchniowe urazy głowy, otwarte rany głowy, złamanie kości czaszki i twarzoczaszki, zwichnięcie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł głowy, uraz nerwów czaszkowych, uraz oka i oczodołu, uraz śródczaszkowy, uraz zmiażdżeniowy głowy, amputację urazową części głowy, inne i nieokreślone urazy głowy.

Drobny uraz nie oznacza małych problemów, a łagodne uszkodzenie mózgu krótkiej rehabilitacji!

Stopień oraz rozległość uszkodzenia mózgu nie idzie w parze ze „spektakularnością” wypadku. Zdarza się, że relatywnie niegroźna sytuacja, np. upadek z łóżka, uderzenie się w otwartą szafkę prowadzi do rozległego krwiaka i śmierci chorego. Z kolei zmiażdżony samochód, zakleszczone w aucie osoby i ogólnie ogromna dramaturgia miejsca zdarzenia może zakończyć się jedynie krótkotrwałym bólem głowy i niewielkim siniakiem czy zadrapaniem.

Po wypadku często jesteśmy skołowani, w tak dużym szoku, że możemy sobie nie zdawać sprawy z pojawiających się objawów i dolegliwości. Należy więc bacznie obserwować siebie lub poszkodowanego, jeżeli jesteśmy świadkami zdarzenia. Co powinno niepokoić po uderzeniu w głowę, po urazie głowy? Na co zwrócić uwagę po uderzeniu w głowę w wyniku wypadku komunikacyjnego?

Ból i krwiak to bardzo często występujące objawy urazu czaszki. Niemniej jednak, jeżeli wystąpią dodatkowe dolegliwości, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza lub na SOR. Tym, co powinno nas zaniepokoić są drgawki, silny i długotrwały ból głowy, wymioty i utrata świadomości. Przy stłuczeniu mózgu bardzo często pojawia się niedowład, utrata przytomności, niekontrolowane ruchy, zaburzenia czucia bełkotliwa mowa czy zaburzenia widzenia. Utrata przytomności, śpiączka i stan wegetatywny, a nawet śmierć to tylko niektóre z konsekwencji poważnego urazu, jakim jest rozlane uszkodzenie aksonalne. Niesymetryczne źrenice, utrata przytomności i nasilający się ból głowy to objawy krwawienia podpajęczynówkowego, a najgroźniejszymi konsekwencjami jest śpiączka oraz zgon. Jeżeli jesteś świadomy występowania zakrzepicy i innych chorób krzepnięcia krwi, koniecznie wezwij lekarza, nawet do niewielkiego urazu głowy! W tym przypadku powstanie krwiaka mózgu jest dużo bardziej prawdopodobne niż u innej osoby poszkodowanej.

Z pewnością każdy z nas jest świadomy zagrożeń, jakie niesie za sobą uraz głowy, dlatego uzasadnione jest pytanie, po jakim czasie od wypadku/urazu głowy pojawia się wstrząśnienie mózgu? Wielu osobom wydaje się, że jeżeli objawy wstrząśnienia nie wystąpią bezpośrednio po urazie (wypadku, uderzeniu), to nie ma się czym niepokoić. Tymczasem przypominamy, że pierwsze objawy wstrząśnienia mózgu mogą dać o sobie znać dopiero po kilku dniach! Zatem, jak sprawdzić czy ktoś ma wstrząs mózgu? Pojawiające się omdlenia, wymioty, nudności i zawroty głowy, a także mniej oczywiste kłopoty z koncentracją, nadwrażliwość na bodźce wzrokowe i słuchowe. Do konsekwencji wstrząsu mózgu należą też zmiany emocjonalne – wybuchowość lub stany depresyjne.

Czy zatem można wskazać okres jak długo może boleć głowa po uderzeniu? Nie! Przy niegroźnych urazach ból może się utrzymywać kilka dni, natomiast poważniejsze uszkodzenia mogą dawać symptomy bólowe nawet kilka-kilkanaście tygodni po urazie i przypominają napięciowy ból głowy. Pamiętaj, że tak długo utrzymujący się ból może niepokoić, dlatego dla pewności skonsultuj się z lekarzem, bo krwiaki podtwardówkowe mogą dawać symptomy neurologiczne dopiero po dłuższym czasie. Warto to kontrolować!

Ile trwa rehabilitacja neurologiczna?

Po zdiagnozowaniu rozległych urazów związanych z wypadkiem, rozwijających się objawach i ryzyku poważniejszych konsekwencji, z pewnością czeka Cię kilka dni pobytu w placówce medycznej. Czasami jest to nawet Oddział Intensywnej Terapii, a czasami oddział neurologiczny. Wówczas lekarze neurolodzy, neurochirurdzy czy chirurdzy przygotują plan leczenia obejmujący na pewno tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, często EEG i inne badania zmierzające do wykrycia poważnych uszkodzeń mózgu. O ewentualnym wskazaniu do rehabilitacji poinformuje Cię lekarz prowadzący, który wystawi też niezbędną opinię na temat urazu i zaburzeń neurologicznych po wypadku. Pamiętaj jednak, że ze względu na ograniczone możliwości regeneracyjne nerwów i tkanek nerwowych, rehabilitacja neurologiczna po wypadku może być bardzo długotrwałym procesem. Życzymy więc prawidłowej diagnozy, wytrwałości w ćwiczeniach i zabiegach usprawniających w drodze do poprawy zdrowia.

po urazie głowy
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.