Skip links

Dlaczego warto zbierać 1,5% podatku?

Koszty protez są ogromne i jeżeli starasz się o takie zaopatrzenie ortopedyczne po raz pierwszy, to musiałeś przeżyć szok zderzając się ze wstępnym kosztorysem. Musisz też mieć świadomość, że wykonanie protezy nie następuje raz w życiu, tylko trzeba ją systematycznie zmieniać, wraz ze zużyciem podzespołów. Zatem, jak zgromadzić środki finansowe na protezę, która kosztuje 30 tysięcy, 40 tysięcy, 60 tysięcy, a nawet 150 tysięcy złotych? Z pomocą przychodzą subkonta w fundacji, na które możesz zbierać środki długookresowo (całe życie!), jak również możliwość uzyskania pieniędzy z rozliczeń podatkowych. Tak zwany 1,5% podatku to coroczny przypływ środków na protezę kończyny, opatrunki, leczenie i turnusy rehabilitacyjne. Jak zacząć zbierać pieniądze na zakup protezy po amputacji nogi lub ręki?

Dlaczego jedni zbierają 1%, a inni 1,5% PIT?

Może Cię to dziwić, ale prawda jest taka, że wszyscy potrzebujący, posiadacze subkonta z możliwością rozliczenia podatku, zbierają ten sam procent. Od 2003 roku, aż do końca 2022 roku był to 1% podatku PIT, ale od 1 stycznia 2023 roku rozliczamy nie 1%, a 1,5% podatku na osoby potrzebujące. Skąd taka zmiana?

Wprowadzony w życie Polski Ład 2.0, znanym też jako #NiskiePodatki, obniżył podatek z 17% na 12% przez co każdy z nas podatników, zarabiając tę samą kwotę i notują identyczny dochód jak w ubiegłym roku, zapłaciliby mniejszy podatek, a co za tym idzie, również 1% tego podatku znacznie by się zmniejszył. Fundacje i stowarzyszenia zaczęły drżeć o to, jak obniżą się ich przychody z rozliczeń oraz jakie spadki zanotują ich podopieczni, główni beneficjenci tej formy pomocy charytatywnej. Rząd zaproponował pewną formę wyrównania za ten ubytek opierając się na algorytmie (30% środków) i konkursie (30% środków) organizacji pożytku publicznego, ale to wprowadziłoby kolejny chaos, dlatego Senat zawetował takie rozwiązanie.  Ostatecznie, w porozumieniu z przedstawicielami OPP Sejm uchwalił zmianę, aby zamiast 1% PIT od 1 stycznia 2023 roku obowiązywała nowa stawka, czyli 1,5% podatku na OPP, czyli Organizację Pożytku Publicznego.

Z racji tego, że ogromne ilości środków finansowych podopiecznych zostały wydane na ulotki charytatywne, banery internetowe, grafiki i inne gadżety, część osób z niepełnosprawnością i dotkniętych chorobami znajdujące się pod opieką fundacji, postanowiło nie zmieniać layoutu stron/materiałów promocyjnych, oszczędzając w ten sposób pieniądze na inne działania. Dlatego, mimo obowiązującej 1,5% wysokości rozliczenia, nadal można spotkać się w sieci z apelami o przekazanie 1% podatku PIT. Podchodźmy do tego ze zrozumieniem, bowiem kryją się za tym poniesione w poprzednich latach wydatki, a wyrzucanie ulotek wiąże się z niegospodarnością. Dzięki utrzymaniu na ten rok ulotek, można przyczynić się do dbałości o środowisko, a to też leży w interesie nas wszystkich.

Na co mogę wydać 1,5% podatku?

Zgromadzone na subkoncie środki z 1,5% podatku oraz innych form pomocy (e-puszka na stronie mammoc.pl, wpłaty bezpośrednie, darowizny itd.) możesz przeznaczyć na wszelkie działania, których celem jest powrót do zdrowia, rehabilitacja i leczenie, które wyszczególnia wybrana przez Ciebie Fundacja. Wśród celów, jakie przewiduje Fundacja Moc Pomocy, warto wyszczególnić konkretne punkty:

  • opłaty za świadczenia medyczne i rehabilitacyjne;
  • zakup lekarstw, środków medycznych i higienicznych;
  • zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego;
  • transport z i do placówki medycznej/rehabilitacyjnej;
  • zakup produktów spożywczych niezbędnych do poprawy zdrowia;
  • prace remontowe i budowlane usprawniające funkcjonowanie podopiecznych;
  • zakup sprzętu sportowego;
  • pomoce naukowe wynikające z toku indywidualnego nauczania;
  • zakup pojazdu lub przystosowanie posiadanego samochodu do potrzeb podopiecznych;
  • pomoc prawną w przypadku trudnej sytuacji majątkowej.

Jak widzisz, katalog form pomocy i celów jest dosyć szeroki, a nasze działania koncentrują się na przywróceniu sprawności fizycznej i aktywności społecznej, która jest gwarantem równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia.

Jak zacząć zbierać środki z 1,5% podatku?

Wiesz już dlaczego warto zbierać środki za pomocą rozliczeń podatkowych, ale zastanawiasz się jak założyć subkonto w fundacji i zacząć zbierać 1,5% podatku PIT? Przede wszystkim wybierz Fundację, która należy do OPP, np. Fundację Moc Pomocy i skontaktuj się z nami, a dedykowany opiekun dla Podopiecznych, Sabina Kozłowska, podpowie jak to zrobić szybko i sprawnie. Fundacja Moc Pomocy od lat obejmuje wsparciem osoby po amputacjach, po urazie głowy i rdzenia, ale też w innych przypadkach, dlatego nie bój się prosić o pomoc. Bezpłatne założenie subkonta zapewnia niemal bezkosztowy proces starania się o środki. Za pomocą maila (biuro@fundacjamocpomocy.pl) lub poczty tradycyjnej (Fundacja Moc Pomocy, Urząd Pocztowy 10 Wrocław, Skrytka pocztowa 2244, ul. B. Krzywoustego 325, 51-311 Wrocław) należy złożyć komplet dokumentów: wypełnionego porozumienia pomiędzy Fundacją a beneficjentem, orzeczenie o niepełnosprawności (jeśli ktoś posiada) i zgromadzoną dokumentację medyczną potwierdzającą uraz i zapotrzebowanie na rehabilitację oraz sprzęt ortopedyczny.

Po dopełnianiu powyższych formalności opiekun Podopiecznych kontaktuje się w celu potwierdzenia i dalszego procedowania dołączenia do Fundacji Moc Pomocy. Nadany Ci numer podopiecznego uprawnia Cię do zbierania środków za pomocą darowizn, profilu mammoc.pl oraz 1,5% podatku PIT. Pamiętaj, zawsze masz dostęp do wszystkich transakcji po zalogowaniu do systemu.

Teraz pozostaje Ci zapamiętanie numeru podopiecznego oraz przygotowanie materiałów promocyjnych, w których zamieścisz informację o stanie zdrowia i potrzebach, jakie możesz realizować dzięki wsparciu darczyńców. W razie pytań i pomocy, pozostajemy w kontakcie!

Dowiedz się więcej na temat 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego: www.poradnik.ngo.pl/1-podatku-dla-opp

 

Kontakt

Zostaw swój numer a opiekun programu skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to możliwe

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.