Życie po urazie rdzenia – psychospołeczna adaptacja
W poprzednie wakacje nieszczęśliwie skoczyłeś na główkę do wody? Może uległaś wypadkowi komunikacyjnemu, gdy rozpędzony kierowca potrącił Cię na pasach lub doszło u Ciebie do ucisku na rdzeń kręgowy w wyniku przepukliny? Jakiś czas temu doszło do wypadku, w wyniku którego straciłeś sprawność fizyczną? Niezależnie od powodu, teraz czeka Cię długotrwała rehabilitacja z fizjoterapeutą oraz… psychologiem. Choć mało osób korzysta z tej formy wsparcia, jako fundacja zachęcamy do tego. Kilkuletnie doświadczenie z podopiecznymi oraz własne obserwacje potwierdzają skuteczność wielotorowych działań. Zatem, jak się zatroszczyć o siebie i zbudować na nowo własny świat, samodzielność, pewność siebie i perspektywę dalszego rozwoju osobistego, zawodowego, społecznego?
Czas leczy rany. Jak go wykorzystać mądrze? Psychoterapia pomoże zaakceptować niepełnosprawność
„Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.” Ten wspaniały cytat Earla Nightingale’a obrazuje sens terapii. Oczywiście, że można jej nie podejmować i próbować samodzielnie przeciwstawić się niekorzystnym sytuacjom, wątpliwościom, nieporadności i utracie świadomości własnej wartości. Z tym, że można poświęcić rok na próby dźwigania tego ciężaru zmiany codzienności na swoich barkach lub podzielić się kilkoma hantelkami z kimś, kto przez ten proces niejako żałoby po utracie sprawności przejść.
Jak opisuje nasza zaprzyjaźniona Pani Patrycja Frania – pedagog, terapeuta, doradca rodzinny, nasza sprawność fizyczna i emocjonalna przybiera formę koła lub spirali i jedno na drugie ma wpływ. Dlatego warto podjąć psychoterapię długoterminową, aby na nowo odkrywać swoją wartość, redefiniować możliwości i plany na przyszłość, poznawać nowe granice i je przekraczać, uczyć się na nowo życia, samodzielności, seksualności i aktywności w wielu obszarach.
To właśnie psychoterapeuta potrafi postawić pytania, które wymuszą głębszą analizę, zastanowienie się, przyjrzenie się swojej sytuację, odgrzebanie lęków i psychicznych uprzedzeń, które zrodziły się po urazie rdzenia. Dzięki niej szybko osiągniesz wyznaczone cele, wypracujesz model zachowań na wypadek pytań o niepełnosprawność lub możliwych niepowodzeń życiowych, barier komunikacyjnych i architektonicznych, z którymi przyjdzie Ci mierzyć się na co dzień.
To też dobre rozwiązanie, aby nauczyć się inaczej komunikować swoje potrzeby, uczyć się nawiązywać relacje na nowo oraz odpuszczać znajomości, które nie wspierają i nie rozwijają Cię. Po roku możesz być świadomą, pewną siebie osobą – dokładnie taką jak kiedyś, a nawet wzbogaconą o potężne doświadczenie oraz narzędzia psychologiczne. Podejmij wyzwanie!
Budowanie relacji z innymi – rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych
Być może spędziłeś wiele tygodni w szpitali, może te tygodnie zamieniły się w miesiące, ale wiedz jedno – jest wiele osób, które czekają na Twój powrót do domu, do codzienności, do otoczenia i świata, który budowałeś. Być może część znajomych się wykruszy, ale jest to często związane z lękiem i niewiedzą jak się wobec Ciebie zachować, przytłoczeniem nową sytuacją, ale też przecież naturalnym jest, że nasze grono znajomych się zmienia przez całe życie. Dlatego nie naciskaj i nie zabiegaj o kontakt na siłę. Jest wiele środowisk, które chętnie Cię przyjmą.
O to właśnie troszczy się rehabilitacja społeczna, czyli gałąź aktywizacji osób z niepełnosprawnością. Polega ona na budowaniu swojego środowiska, towarzystwa, sieci kontaktów oraz osiąganie maksymalnej adaptacji do trudniejszych warunków życiowych, wynikających z ograniczeń związanych z poruszaniem się za pomocą wózka oraz integracji ze społecznością lokalną, krajową i międzynarodową. W jej ramach można korzystać z usług świetlic środowiskowych, ośrodków sportowych, atrakcji kulturalnych czy turystycznych. Oczywiście, nie byłoby tych form aktywności gdyby nie uprzednia praca nad sobą – ćwiczenia i umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych, komunikowania, poruszania się w maksymalnie możliwym zakresie czy podjęcie terapii. Pomocne mogą być też dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu ortopedycznego oraz likwidacja barier architektonicznych tak, aby móc samodzielnie opuszczać mieszkanie i uczestniczyć w wybranych przez siebie warsztatach.
Czy inni mogą zrobić coś dla Ciebie i czy Ty możesz zrobić coś dla innych?
Wiemy, trudno jest w ogóle objąć nową perspektywę na udane życie społeczne, na związek, przyjaźń i nowe znajomości. Jednak czując akceptację środowiska możemy osiągać bardzo wiele. Pracę nad akceptacją swojej nowej rzeczywistości jednak musisz podjąć samodzielnie, ale bliscy chętnie Cię w tym wspomogą. Być może będą zawozić Cię na rehabilitację, może wyciągną Cię do kina, a może zaproszą na parapetówkę? Nie bój się prosić o pomoc i chętnie z niej korzystaj, gdy ktoś zaproponuje. Pamiętaj jednak, że pomoc nie równa się wyręczanie.
Warto więc wykonać pewien wysiłek, aby być jak najbardziej samodzielnym. Dzięki bliskim nauczysz się wykonywać codzienne obowiązki samodzielnie lub dużo sprawniej, zbudujesz na nowo poczucie własnej wartości i pewność, że jesteś kochany, akceptowany i postrzeganie innych może się w ogóle nie zmienić, choć wiemy, że tego się często boimy. Okay, wiemy, że możesz wiele zyskać od innych, ale czy Ty możesz pomóc innym? Oczywiście! Udowadnia to założyciel Fundacji Moc Pomocy, Rafał Mikołajczyk, który po wypadku zaangażował się w pomoc charytatywną na rzecz innych osób z niepełnosprawnością (po urazie rdzenia, po urazie głowy i po amputacjach) i chętnie dzieli się doświadczeniem.
Dzięki social mediom możesz aktywnie udzielać się na rzecz innych osób potrzebujących. Jak? Dziel się doświadczeniem, przemyśleniami, trikami jak radzisz sobie z codziennymi wyzwaniami – bądź inspiracją! Daj się poznać innym, bądź bezpieczna przystanią i źródłem wiedzy, radości i wzruszeń. Wielu naszych ambasadorów i Asystentów Wsparcia udowadnia, że po wypadku życie jest inne, ale jak dobre może być, to musisz już sprawdzić samodzielnie!
Potrzebujesz dawki inspiracji i motywacji? Odsyłamy na nasz Instagram i Facebook, gdzie znajdziesz różne wpisy, wywiady oraz posty motywacyjne w postaci historii naszych podopiecznych i Asystentów. Dowody na to, że możesz wszystko!