Wpływ rehabilitacji na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością

Rehabilitacja stanowi kluczowy element procesu rekonwalescencji i adaptacji dla osób po urazie rdzenia kręgowego, urazie głowy oraz amputacjach. Jest to kompleksowy proces, który ma na celu przywrócenie jak największej samodzielności i jakości życia pacjentów. W tym artykule omówimy, kto może być skierowany na rehabilitację i kiedy jest to wskazane, jakie rodzaje fizjoterapii warto podejmować, jakie efekty można osiągnąć oraz jak Fundacja Moc Pomocy może pomóc w tym procesie.

Rehabilitacja – komu jest potrzebna?

Czy wiesz, że z rehabilitacją spotykamy się już na oddziale położniczym, gdy położne sprawdzają ruchomość stawów,  później w zerówce podczas zajęć z rytmiki, a także w podstawówce, gdy mamy zajęcia z płaskostopia? Tej profesjonalnej i ukierunkowanej wielu z nas poddaje się po długotrwałych złamaniach, wypadkach samochodowych lub uczestniczy w zajęciach „zdrowy kręgosłup”, które noszę znamiona rehabilitacji grupowej. Długotrwała rehabilitacja zalecana jest zwłaszcza w przypadku urazów rdzenia kręgowego, urazach głowy oraz po amputacjach.

Kiedy warto rozważyć rehabilitację?

• Rehabilitacja jest niezwykle istotna od razu po urazie rdzenia kręgowego. Im szybciej rozpocznie się terapia, tym większe szanse na poprawę funkcji ruchowych. W tym przypadku należy działać wielotorowo, szybko i regularnie. Wówczas można uzyskać samodzielność na wysokim poziomie, przeciwdziałać przykurczom i spastyce. Wielu naszych podopiecznych, a nawet Rafał Mikołajczyk, założyciel Fundacji Moc Pomocy, udowadnia, że samodzielne podróżowanie, uprawianie sportów, studia, praca oraz i wszelaka aktywność społeczna jest możliwa.
  • Osoby po urazach głowy, takich jak urazy mózgu, również mogą skorzystać z rehabilitacji. Jak wiesz, gdy dochodzi do uszkodzenia mózgu często dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak trudności w koncentracji, pamięci, myśleniu abstrakcyjnym czy planowaniu. Mogą wystąpić też trudności z mową, a także zrozumieniem mowy innych osób, a także niektóre urazy mózgu zwiększają ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych. Urazy mózgu mogą prowadzić do zmian osobowości, w tym agresywności, impulsywności lub zmniejszenia kontroli emocji. Rehabilitacja, zajęcia z logopedii i psychoterapia może pomóc w odzyskaniu funkcji poznawczych, komunikacyjnych i motorycznych.
  • W przypadku amputacji często dochodzi do przykurczy oraz wystąpienia bólu fantomowego. Poza tym, taka operacja ma ogromny wpływa na pojawienie się ograniczeń ruchowych, zmiany w stylu życia oraz depresji. Osoby po amputacji często wymagają intensywnej rehabilitacji, aby nauczyć się korzystania z protezy, odzyskać siłę mięśniową i przywrócić niezależność. Jest to proces długotrwały, ale niezwykle istotny. Nasi podopieczni udowadniają, że warto poświęcić się temu i cieszyć się sprawnością, energią i radością z życia jeszcze długie lata.

Kto może być skierowany na rehabilitację, jakie są rodzaje fizjoterapii i ich efekty?

Osoby z niepełnosprawnością, niezależnie od wieku, mogą być skierowane na rehabilitację, a decyzję o konieczności terapii podejmuje lekarz specjalista, który ocenia stan pacjenta i określa jego potrzeby rehabilitacyjne. Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością opiera się na różnorodnych rodzajach fizjoterapii, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

Fizykoterapia wykorzystuje różne formy energii, takie jak prądy elektryczne (do stymulacji mięśni lub nerwów), ultradźwięki (mogą zmniejszyć ból i zwiększyć elastyczność tkanek) czy laser, w celu złagodzenia bólu, zwiększenia zakresu ruchu i poprawy funkcji mięśni.

Kinezyterapia skupia się na przywracaniu normalnej funkcji ciała poprzez kontrolowane ćwiczenia i ruch. Terapeuci pomagają pacjentom w poprawie siły mięśniowej, koordynacji i zakresu ruchu. Celem jest przywrócenie pacjentowi niezależności w codziennym życiu.

Hydroterapia, bazująca na unikalnych właściwościach wody, które pomagają w terapii. Wspomaga unoszenie ciała, co jest szczególnie ważne dla osób po urazach rdzenia kręgowego, które mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Woda zmniejsza obciążenie stawów i mięśni, co ułatwia ćwiczenia.

Terapia zajęciowa jest skoncentrowana na nauce i rozwijaniu umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu. Terapeuci zajęciowi pomagają pacjentom w wykonywaniu czynności takich jak ubieranie się, jedzenie, pisanie i dbanie o higienę osobistą. Celem jest poprawa niezależności i jakości życia.

Logopedia koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń komunikacyjnych, takich jak zaburzenia mowy, wymowy czy połykania. Jest szczególnie istotna dla osób z uszkodzeniami neurologicznymi, które mogą wpłynąć na zdolność komunikacji werbalnej i niwelowanie trudności w porozumiewaniu się.

Rehabilitacja odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie powrotu do samodzielności i poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością. Dzięki odpowiednio dostosowanym rodzajom terapii, pacjenci mogą odzyskać utracone funkcje, nauczyć się radzenia sobie z nową sytuacją życiową oraz zyskać większą niezależność.

Fundacja Moc Pomocy, która specjalizuje się w wsparciu osób po urazach rdzenia, urazach głowy i amputacjach, oferuje szeroki zakres pomocy. Nasi specjaliści wspierają rehabilitację, pomagają w dostępie do sprzętu medycznego oraz zapewniają pomoc prawną. Naszym celem jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością i ułatwienie im reintegracji społecznej. Jeśli potrzebujesz wsparcia, jesteśmy tu, aby pomóc.

Kontakt

Zostaw swój numer a opiekun programu skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to możliwe