Skip links

Wpływ diety i żywienia na proces rehabilitacji po urazie rdzenia

„Jesteś tym, co jesz” i „w zdrowym ciele, zdrowy duch!” –  znasz te motta życiowe i wskazówki, jak dbać o swój dobrostan? No pewnie! Tylko co, jeżeli ciało uległo „awarii”? W przypadku wystąpienia problemów z narządem ruchu, jak w przypadku urazu rdzenia kręgowego, istotną rzeczą jest odpowiednia pomoc medyczna. Ale czy tylko? W procesie rehabilitacji po urazie rdzenia powinna bazować na ćwiczeniach, ale też wdrożeniem odpowiedniej diety. Jakie są wytyczne i zasady żywieniowe dla pacjentów zmagających się z problemami ze strony narządu ruchu?

Dieta w procesie rehabilitacji

Po przerwaniu, uszkodzeniu rdzenia dochodzi do poważnych problemów i ograniczeń  mobilności. Nową rzeczywistością jest wózek inwalidzki, pomoc innych i nierzadko znaczne ograniczenie. Wydawać by się mogło, że dieta niczego nie zdziała, ale zapominamy, że to właśnie mięśnie brzucha, mięśnie pleców, mięśnie skośne podtrzymują naszą postawę na wózku, dlatego warto o nie zadbać. Podobnie o inne mięśnie, dzięki którym możesz się przesiąść na wózek, na krzesło lub podnieść coś ze stołu. Chcąc cieszyć się ich skuteczną pracą potrzebne jest wdrożenie nowego sposobu żywienia. Odpowiednia dieta dostarczy energii, niezbędnej do wykonywania ćwiczeń fizjoterapeutycznych.

Jakie cele niesie za sobą odpowiednie żywienie?

  • Wspomaganie regeneracji całego organizmu
  • Zapobieganie przyrostowi wagi, utrzymanie prawidłowej wagi
  • Dodawanie energii i wzmocnienie organizmu

Składniki odżywcze wskazane podczas rehabilitacji

Ze względu na różnorodne typy rehabilitacji kładzie się nacisk na różne składniki odżywcze. Jednakże zawsze w top popularnych składników, które mają wpływ na jakość życia. Należą do nich:

  • białko – duże ilości białka pomogą w regeneracji tkanek mięśniowych i odbudowy kości, co pozwoli powrócić nam do poprzedniej sprawności. Warto sięgnąć po produkty pochodzenia zwierzęcego, które są bogate w aminokwasy.
  • wapń – jego największym źródłem są przetwory mleczne , takie jak mleko, jogurt czy chudy twaróg,
  • witamina D – wspomaga mineralizację kości, a znajdziesz ją w tłustych rybach, np. łososiu, makreli, ale tez śledziach i sardynkach.

Dieta w rehabilitacji – produkty zalecane i niezalecane

Zastanawiasz się, czego nie powinno zabraknąć w Twojej lodówce i szafkach? Najlepiej poradzi Ci to dietetyk, ale chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych podopiecznych, przygotowaliśmy listę produktów szczególnie zalecanych:

  • Nabiał, który dostarcza pełnowartościowego białka, które jest podstawowym budulcem chrząstki stawowej. Jaka jest zalecana ilość białka? Każdy pacjent powinien dziennie wypijać co najmniej szklankę mleka i zjadać 3 lub 4 łyżki twarogu o obniżonej zawartości tłuszczu.
  • Ryby, takie jak: makrela, halibut, flądra, tuńczyk, śledzie i sardynki. Zalecane spożycie to co najmniej 1 raz w tygodniu sięgnięcie po rybę, która dostarcza takiego składnika jak kwasy omega-3.
  • Oleje i orzechy, w których znajduje się sporo witaminy E, która działa przeciwzapalnie.
  • Przyprawy: czosnek, cebula, kurkuma, anyż, goździki, imbir, bazylia, chrzan, majeranek, mięta i szałwia, wspomagają trawienie i przyśpieszają przemianę materii co przeciwdziała nabieraniu kilogramów.
  • Warzywa i owoce: marchew, kapusta, ogórki, por, brokuły, seler, pietruszka, buraki oraz wszelkiego rodzaju kiełki.

Wiesz już, na jakie składniki i jakie produkty warto zwrócić uwagę. W katalogu produktów spożywczych znajdują się też takie, które nie są zalecane i nie sprzyjają rehabilitacji po urazie kręgosłupa. Wśród niewskazanych produktów znalazły się:

  • tłuszcze zwierzęce, tj. smalec, słonina, boczek lub masło – nasilają procesy zapalne w stawach,
  • czerwone mięso (wieprzowina, wołowina) – zawierają dużo kwasów omega-6, działających prozapalnie,
  • przetworzone białe pieczywo – które w nadmiernej ilości może prowadzić do przyrostu masy ciała,
  • potrawy smażone, pieczone, grillowane – nasilają stany zapalne,
  • alkohol, mocna kawa, mocna czarna herbata – obniżają przyswajalność białka, czyli składnika wymienionego na szczycie polecanych!

Wszystkie te produkty, spożywane w nadmiarze, mogą nasilić dolegliwości pacjenta, zwiększyć dolegliwości bólowe.

Jak dbać o siebie po urazie rdzenia?

Dużo miejsca w literaturze poświęca się fizjoterapii, całkowicie pomijając kwestie żywienia. Pamiętajmy jednak, że to właśnie prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ na postęp w rehabilitacji. Zadbaj o nabycie i wypracowanie nowych nawyków żywieniowych, a znacznie skrócisz czas rehabilitacji oraz usprawnisz swoje ciało do codziennych wyzwań, jakie stawia przed Toba nowa rzeczywistość z niepełnosprawnością.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.