Skip links

Problematyka finansowania rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością w Polsce

Niezależnie od stopnia i powodu niepełnosprawności, czasu, który minął od jej nabycia czy dolegliwości, każdy pacjent powinien mieć prawo do rehabilitacji i w teorii tak właśnie jest. No właśnie, w teorii. W praktyce nasi podopieczni mierzą się z odrzuconymi wnioskami o turnus rehabilitacyjny, irracjonalnymi tłumaczeniami ze strony ośrodków wsparcia i bezradnością. Z myślą o wsparciu, przygotowaliśmy artykuł, w którym omówimy rodzaje rehabilitacji oraz możliwościach pozyskania na nie funduszy. Zapraszamy do lektury!

Rehabilitacja – rodzaje wsparcia

Chociaż termin rehabilitacja kojarzy się z zabiegami fizjoterapeutycznymi, w rzeczywistości ma dużo szerszą definicję. Rehabilitacją będą wszelkie czynności, których celem jest poprawa zdrowia, życia i codziennego funkcjonowania osób potrzebujących, najczęściej z niepełnosprawnością. Można wymienić tutaj:

  • rehabilitację fizyczną (fizjoterapia)
  • rehabilitację medyczną (ortopedyczną, kardiologiczną, neurologiczną itd.)
  • rehabilitację zawodową
  • rehabilitację społeczną
  • rehabilitację psychologiczną.

Wśród wsparcia, jakie można udzielić, są zabiegi regeneracyjne, zabiegi usprawniające, psychoterapię, diagnostykę, pobyty w ośrodkach terapeutycznych, terapię manualną, programy szkoleniowe, zakup środków ortopedycznych i pielęgnacyjnych, turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe oraz stałą kontrolę lekarską. Dobra rehabilitacja powinna być kompleksowa i obejmować wszystkie sfery życia, w których spotykamy się z niedostatkami. Niestety, chociaż tak dużo mówi się o roli wsparcia psychicznego, o te troszczymy się najmniej zarówno pacjenci, jak i system.

Jak pozyskać środki na rehabilitację?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie kosztowne są turnusy rehabilitacyjne, regularne wsparcie medyczne i psychologiczne, codzienna fizjoterapia czy zakup przyborów ortopedycznych. To normalne, że nie każdego na to stać i zwraca się z tym do ośrodków pomocowych i społeczeństwa. Na jakie wsparcie można liczyć? Gdzie pójść po pomoc? Do kogo się zgłosić? Na jakie kwoty można liczyć? Jak często można ubiegać się o pomoc?

Wsparcie ze środków państwowych

PFRON – w ramach kilku programów pomocowych, można starać się o rozmaitą pomoc. Wśród ofert jest finansowany wyjazd na turnus rehabilitacyjny zarówno dla osoby z niepełnosprawnością, jak i jej opiekunów.

Dofinansowanie przysługuje Ci w wysokości:

▪ 30% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli jesteś w jednej z następujących sytuacji:

— masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,

— bez względu na stopień Twojej niepełnosprawności, jeżeli:

– nie skończyłeś 16 lat,

– uczysz się, nie pracujesz i masz od 16 do 24 lat;

▪ 27% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli masz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

▪ 25% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli masz orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności;

▪ 20% przeciętnego wynagrodzenia dla Twojego opiekuna;

▪ 20% przeciętnego wynagrodzenia, jeśli jesteś zatrudniony w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od tego, jaki masz orzeczony stopień niepełnosprawności.

Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych wspomaga też przy zakupie sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych, które finansuje w wysokości:

▪ do 100% udziału własnego w wyznaczonym przez NFZ limicie ceny, jeśli taki udział jest wymagany;

▪ do 150% sumy kwoty limitu wyznaczonego przez NFZ oraz wymaganego udziału własnego w zakupie tych przedmiotów, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

W nabyciu sprzętu rehabilitacyjnego wspomaga do 80% jego kosztu, nie więcej jednak niż 5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Jeżeli chodzi o likwidacje barier architektonicznych, technicznych oraz barier w komunikowaniu to PFRON finansuje do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Wymagany minimalny udział własny na poziomie 5%. Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych możesz uzyskać raz na 3 lata. W ramach tego programu możesz zneutralizować lub usunąć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy.

PFRON oferuje m.in. usługi tłumacza języka migowego i tłumacza-przewodnika, choć pomoc w tym zakresie jest mikroskopijna bo wynosi maksymalnie 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę pracy tłumacza języka migowego lub tłumacza- -przewodnika.

Duży program wsparcia pod nazwą „Aktywny Samorząd” obejmuje zakup wózka elektrycznego, skutera inwalidzkiego, protez z nowoczesnymi podzespołami oraz utrzymanie ich w sprawności technicznej, dofinansowanie do czesnego za studia lub naukę w szkole policealnej, pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej. W realizacji programu pomaga PCPR.

PCPR – Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych ma swoje dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością. Pokrywa w części np. wydatki związane z turnusem rehabilitacyjnym. Można liczyć tutaj na wsparcie od około 20% do nawet 30% kosztów uczestnictwa w turnusie. Zwykle zależy to od terminu w jakim odbywa się turnus.

PCPR wspomaga tez w zakupie przedmiotów ortopedycznych. PCPR realizuje również programy znoszące bariery w komunikowaniu, zapewniając chociażby dostęp do tłumacza języka migowego.

Wsparcie społeczne

O ile o pomoc ze strony państwa możemy liczyć tylko w określonych przypadkach, spełniając rozmaite kryteria dochodowe czy zdrowotne, tak przy wsparciu społecznym te obostrzenia nie występują. Możesz zakładać zbiórki na dowolnej platformie, z dowolną częstotliwością i na dowolny cel, dlatego z tej formy rehabilitacji społecznej korzysta wiele osób.

Fundacja Moc Pomocy oferuje pomoc osobom po amputacjach kończyn, po urazie rdzenia i po urazie głowy, tworząc wszechstronne pakiety pomocowe. Będąc naszym podopiecznym zyskujesz dostęp do poradnictwa prawnego, dzięki któremu zawalczysz o odszkodowanie, rentę  i inne ulgi. Nasz menedżer rehabilitacji, Bartosz Kaczmarek, będzie dla Ciebie niesamowitym wsparciem mentalnym i przygotuje dla Ciebie plan działania. Ze strony zaprzyjaźnionego psychologa oferujemy pełne wsparcie i konsultacje psychologiczne dla Ciebie i twoich bliskich. Natomiast dziewczyny z administracji wymiatają we wszelkich przepisach i programach pomocowych, po wsparcie z których sięgamy regularnie i wiemy jak to robić!

Zakładając u nas subkonto możesz sukcesywnie, rok do roku, zbierać środki z 1,5% podatku PIT, a także możemy założyć zbiórkę, na której będziesz gromadzić środki na obecne i przyszłe wydatki związane z powrotem do sprawności. Zebrane pieniądze możesz przeznaczyć na zakup wózka, protez, wyjazd rehabilitacyjny, pobyt w ośrodku uzdrowiskowym itd.

Zapraszamy do kontaktu!

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.