Skip links

Komfortowe meble dla osób z niepełnosprawnością. Jak wybrać te najlepsze?

Osoby, które na co dzień poruszają się na wózku, mogą napotkać trudności z wyborem odpowiednich mebli dla osób z niepełnosprawnością. Większość dostępnych na rynku modeli łóżek, kanap czy foteli jest po prostu nieprzystosowana do ich potrzeb. Długotrwałe używanie takich mebli jest niewygodne, prowadzi do wad postawy i zwyrodnień kręgosłupa. Ten problem dotyka również Ciebie? Zobacz, gdzie znaleźć specjalistyczne meble dla osób z niepełnosprawnością i które z nich przydadzą Ci się najbardziej. Podpowiemy Ci też, na jakie parametry i funkcje tych mebli musisz zwracać szczególną uwagę.

Zadbaj o zdrowy sen i wybierz właściwe łóżko rehabilitacyjne do sypialni

Łóżko rehabilitacyjne jest niezbędnym elementem wyposażenia Twojego mieszkania. Ponieważ używasz go intensywniej i częściej niż jakikolwiek inny mebel, musisz zadbać o to, aby było możliwie najwyższej jakości. To ważne, bo dobre łóżko dla osób z niepełnosprawnością umożliwi Ci również sprawne przesiadanie się na nie z wózka i odwrotnie, zmienianie pozycji ciała czy pionizację, a w efekcie samodzielność.

Łóżka tego typu zwykle są nawet o 20–30 cm wyższe od standardowych. W większości modeli możliwa jest samodzielna regulacja wysokości, aby korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe. Meble często wyposażone są też w specjalne uchwyty, które pozwalają wygodnie wchodzić na łóżko czy zmieniać pozycję z leżącej na siedzącą. Niektóre łóżka są jednak pozbawione tych elementów i w takich przypadkach musisz zakupić je samodzielnie i zamontować na ścianie lub ramie. Lepiej jednak wybrać łóżko zintegrowane – zwłaszcza jeśli nie masz możliwości umiejscowienia takiego podnośnika lub uchwytu tak, aby wygodnie z niego korzystać.

Innymi ważnymi elementami łóżek rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością są stelaże z poruszającymi się niezależnie segmentami oraz materace przeciwodleżynowe. Pierwsze z nich pomagają Ci łatwo ułożyć ciało w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu możesz zapobiegać przykurczom, drugie – delikatnie masują tkanki i poprawiają krążenie podczas snu.

Co ważne, na zakup łóżka rehabilitacyjnego możesz otrzymać dofinansowanie z funduszy PFRON w ramach programu mającego na celu likwidację barier architektonicznych i technicznych. Wysokość tej bezzwrotnej dotacji może sięgać nawet 95% wartości zakupu urządzeń pomocniczych. Warto zatem skorzystać z takiej możliwości. Dzięki dofinansowaniu możesz kupić bardziej zaawansowanego technologicznie lub wykonane na zamówienie, spersonalizowane łóżko.

Specjalistyczne fotele dla osób z niepełnosprawnością

Liczba dostępnych wariantów foteli dla osób z niepełnosprawnością znacznie zwiększyła się w ostatnich kilku latach. Dziś możesz wybierać spomiędzy specjalistycznych produktów o różnych parametrach: głębokości i wysokości siedziska, mobilność fotela, ruchomości jego części czy dodatkowych funkcji.

Charakterystyczną dla foteli dla osób z niepełnosprawnością ruchową cechą jest wielostopniowa regulacja kąta nachylenia oparcia (manualna lub elektryczna) i podnóżka fotela. Możliwość niemal dowolnego ustawienia elementów mebla ułatwi Ci wchodzenie na fotel i schodzenie z niego. Niezmiernie ważny jest przy tym anatomiczny kształt tych elementów. Dzięki temu meble te:

  • wspierają naturalną krzywiznę kręgosłupa i pomagają zapobiegać wadom postawy;
  • zapewniają podparcie dla stawów i przeciwdziałają ich zwyrodnieniom;
  • umożliwiają przyjęcie rozluźnionej postawy i chronią przed bolesnymi napięciami.

Dobrze jest zaopatrzyć się w fotel cechujący się jak największą mobilnością oparcia i podnóżka, aby możliwe było przyjęcie pozycji półleżącej. W niektórych z nich znajdziesz także wbudowane masażery rolkowe. Ich regularne używanie usprawnia krążenie, wspomaga terapię przeciwodleżynową i przeciwobrzękową, a także pomaga się rozluźnić i zrelaksować.

Jak wybrać właściwy fotel i kanapę do salonu dla osób z niepełnosprawnością ruchową?

Dostępność wielu specjalistycznych mebli dla osób z niepełnosprawnością bez wątpienia ułatwia wyposażenie mieszkania. Niemniej wciąż największym problemem są ich wysokie ceny. Przy zakupie specjalistycznego fotela dla osób z ograniczeniami ruchowymi musisz liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilku tysięcy złotych. W przypadku kanap kwota ta może być nawet kilkukrotnie wyższa.

Jeśli celujesz w meble tańsze, a jednocześnie wygodne, możesz zdecydować się na zakup modeli niespecjalistycznych.

Czym powinny cechować się dobra kanapa lub fotel dla osoby niepełnosprawnej? Zwróć uwagę na obecność:

  • głębokiego i wysoko umieszczonego siedziska (ok. 50 cm od ziemi i nie więcej niż 50–60 cm głębokości), które umożliwi zachowanie prawidłowego kąta zgięcia nóg;
  • wysokiego, wyprofilowania oparcia dostosowanego do naturalnej krzywizny kręgosłupa, najlepiej z zagłówkiem;
  • usztywnień siedziska – w najlepszym wypadku powinno być ono wypełnione pianką poliuretanową o dużej gęstości, a dodatkowo wzmocnione sprężynami i elastycznymi pasami.

Taki mebel pozwoli zachować korzystną dla Twojego zdrowia postawę ciała i zapewni Ci równomierne podparcie stawów i kręgosłupa. I przeciwnie – niedopasowane do Twoich potrzeb meble mogą zniweczyć efekty fizjoterapii i powodować liczne problemy zdrowotne. Wygodne i bezpieczne wyposażenie mieszkania to ważny dodatek do rehabilitacji i nie warto lekceważyć jego znaczenia.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.