Skip links

Jesteś po amputacji nogi? Sprawdź, do czego uprawnia Cię legitymacja niepełnosprawnego.

Amputacja to zawsze ostateczność i powtarzają to rehabilitanci i lekarze. Niestety, często do takiego finału prowadzą choroby miażdżycowe lub cukrzyca, wypadki komunikacyjne i urazy, a nierzadko też choroby wrodzone. Jeżeli straciłeś nogę nagle, w wyniku zaostrzenia przebiegu choroby lub po urazie, to przyda Ci się pewna porcja wiedzy na temat tego, o co możesz się starać i co Ci przysługuje z tego tytułu. Jeżeli dysponujesz legitymacją osoby niepełnosprawnej możesz skorzystać z wielu ulg. Jakich? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Komu przysługuje legitymacja osoby niepełnosprawnej?

Zanim wyrobisz legitymację osoby niepełnosprawnej, musisz złożyć wniosek do Powiatowego Ośrodka ds. Orzekania o Niepełnosprawności o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Przyjmując, że niepełnosprawność to niemożność efektywnego wypełniania ról społecznych wynikające z naruszenia sprawności organizmu. Amputacja niewątpliwie należy do tego katalogu zabiegów, które naruszają dotychczasową sprawność pacjenta. Jednakże, zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności. Przy określaniu stopnia niepełnosprawności należy bowiem uwzględnić zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. We wniosku należy zawrzeć jak najwięcej informacji o tym, jak amputacja wpływa na obecne życie społeczne i zawodowe, a także dołącz niezbędne dokumenty medyczne, poświadczające stan zdrowia. Wynik komisji orzekającej o niepełnosprawności trudno przewidzieć, ale ewentualny rodzaj niepełnosprawności, to 05-R.

Posiadając ważne orzeczenie o niepełnosprawności możesz wyrobić legitymację. Wniosek składa się do Powiatowego Ośrodka ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Legitymacja osoby niepełnosprawnej dokumentuje niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności i potwierdza prawo do skorzystania z ulg i uprawnień. Legitymacji nie należy utożsamiać z kartą parkingową dla osób z niepełnosprawnością oraz legitymacją emeryta-rencisty. Są to zupełnie inne dokumenty i upoważniają do korzystania z innych praw. Legitymację wydaje się osobom, legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. Wydaje się ją na okres 5 lat, w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność (dotyczy tylko dzieci do 16 roku życia) lub 10 lat w przypadku osób dorosłych, ale poniżej 60 roku życia. Osoby, które ukończyły 60. rok życia i mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane bezterminowo, mogą otrzymać legitymację, która nie ma terminu ważności. Z kolei osoby przed wiekiem emerytalnym posługujący się orzeczeniem bezterminowym, mogą otrzymać legitymację z krótszym okresem ważności niż wskazuje na to orzeczenie. Opłatę za wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej ponosi państwo.

 

Legitymacja osoby niepełnosprawnej – uprawnienia dla Ciebie

Zastanawiasz się, jakie są korzyści z posiadania legitymacji osoby niepełnosprawnej? Jest ich całkiem sporo. Z pewnością długa lista wynagrodzi Ci tygodnie oczekiwania na ten formalny dokument w postaci plastikowej karty o wielkości dowodu osobistego. Do czego upoważnia Cię legitymacja parkingowa osoby niepełnosprawnej? Na co dzień z pewnością docenisz zniżki w biletach komunikacji transportu publicznego (PKP, PKS), do obiektów sportowych i kulturalnych. Należy jednak pamiętać, że warunki otrzymania takich ulg mogą się różnić w zależności od miejscowości oraz danej instytucji lub przewoźnika. Ponadto wysokość zniżki na przejazdy z reguły zależy od stopnia i/lub przyczyny niepełnosprawności, a ulga może także obejmować osobę pełniącą funkcję opiekuna osoby niepełnosprawnej. Również bilety wstępu do różnych atrakcji turystycznych, muzeów, kin, galerii mogą być tańsze nawet o 50%. Dotyczy to nie tylko lokalnych miejsc, czy nawet ogólnopolskich, ale też zagranicznych, bowiem polska legitymacja gwarantuje zniżki w europejskich miastach. Dlaczego? Ponieważ “nowa” legitymacja osoby niepełnosprawnej (wydawana od 2017 roku) zawiera napisy w języku angielskim i francuskim, co umożliwi jej odczytanie również poza granicami kraju. Dla przykładu w Rzymie możesz zwiedzić zupełnie za darmo Koloseum, Palatyn i Forum Romanum. Z ulgi tej może skorzystać towarzyszący Ci opiekun. Londyńskie opactwo Westminister, Prado w Madrycie, a także inne, mniej popularne miejsca również otwierają się na osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Szereg atrakcji jest dostępna z mniejsza lub większą zniżką, np. Zamek Królewski w Warszawie oraz Pałac Kultury i Nauki oferuje 30% zniżki. W niemal każdym kinie, każdym zoo respektowana jest legitymacja osoby niepełnosprawnej. Zniżki, które możesz otrzymać pozwolą oszczędzić na wydarzeniach kulturalnych i podróżach, w dostępie do nauki, kultury, sztuki i sportu. Również placówki handlowe w swoich wewnętrznych regulaminach ustanawiają zasadę pierwszeństwa w obsłudze osób z niepełnosprawnością.

Umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności 05-R zapewnia prawo do skorzystania z zasiłku pielęgnacyjnego, możliwości ubierania się o kartę parkingową i skorzystania z ulgi paszportowej (50%), różnego rodzaju dofinansowań ze środków PFRON, w tym zakupu sprzętu ortopedycznego, w turnusach rehabilitacyjnych

Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj odpowiedzi na pytanie, „do czego uprawnia legitymacja osoby niepełnosprawnej?“.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.