szkolenie, wrocław, personel medyczny

Jak pomagać osobom po urazach głowy, rdzenia kręgowego i po amputacjach? Poznaj ofertę szkoleń dla personelu medycznego

Opieka nad osobami po urazach głowy, rdzenia kręgowego i po amputacjach wymaga specjalistycznego podejścia oraz empatii. Niestety, wielu pacjentów spotyka się z nierozumieniem i brakiem odpowiedniego podejścia w szpitalach, co negatywnie wpływa na ich doświadczenia oraz rehabilitację. Rozwiązaniem tego problemu jest cykl szkoleń organizowanych przez Fundację Moc Pomocy, skierowany do personelu medycznego. W tym artykule dowiemy się, dlaczego Fundacja postanowiła podjąć się tych szkoleń oraz jakie korzyści płyną zarówno dla personelu medycznego, szpitali, jak i samej Fundacji.

Dlaczego Fundacja Moc Pomocy organizuje szkolenia w szpitalach?

Decyzja o organizowaniu szkoleń dla personelu medycznego wynikała z licznych opinii podopiecznych Fundacji, którzy skarżyli się na niedostateczne informacje i wsparcie, jakie otrzymywali podczas pobytu w placówce medycznej, po wypadkach i operacjach traumatologicznych. Niektórzy pacjenci narzekali na nieodpowiednią opiekę lub jej ograniczony zakres. Brak wsparcia psychologicznego i zrozumienia ze strony personelu medycznego wpływał negatywnie na rehabilitację i proces powrotu do pełnej sprawności.

W ramach szkoleń, przedstawiciele Fundacji Moc Pomocy, takimi jak Rafał Mikołajczyk i Bartek Kaczmarek, oraz zaproszeni eksperci z dziedzin medycyny, zarządzania oraz sami podopieczni, dzielą się swoimi doświadczeniami z perspektywy pacjenta. To umożliwia zrozumienie, czego tak naprawdę potrzebują osoby po urazach głowy, rdzenia kręgowego i po amputacjach.

Rodzaje szkoleń dla personelu medycznego – tematyczne spotkania

Szkolenia organizowane przez Fundację Moc Pomocy obejmują różnorodne tematy, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby personelu medycznego. Wsłuchujemy się w oczekiwania, którymi dzielicie się podczas zgłoszenia, ale też reagujemy na pojawiające się w trakcie szkolenia pytania i uwagi.

Jednym ze szkoleń, jakie mieliśmy przyjemność prowadzić, jest “Komunikacja i savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Podczas tego spotkania poruszane są kwestie różnorodności oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Przedstawiana jest perspektywa osoby z niepełnosprawnością ruchową, wraz z aspektem praktycznym i komunikacyjnym. Zaproszeni podopieczni, tak jak Tomek Grell – osoba po amputacji, oraz Rafał, który porusza się na wózku, dzielą się swoimi doświadczeniami z perspektywy pacjenta. Podczas tego szkolenia prezentowane są rekomendacje i dobre praktyki, które personel medyczny może zastosować w codziennej pracy. W przytaczanym szkoleniu pod lupę wzięliśmy też potrzeby osób z innym rodzajem niepełnosprawności, takimi jak niepełnosprawność neurologiczna, intelektualna oraz spektrum autyzmu. W tym kontekście, Klaudia Nowicka wraz z tatą przedstawia swoją perspektywę związana z urazem głowy. Przedstawiane są również tematy związane z funkcjonowaniem osób z dysfunkcją narządu wzroku, a także komunikacją i kulturą osób głuchych.

Innym ciekawym warsztatem jest “Warsztaty redukcji stresu”, prowadzone przez trenera Mindfulness – Tomasza Świtę. Te zajęcia skupiają się na radzeniu sobie ze stresem w pracy oraz życiu codziennym. Dzięki osobistemu kontaktowi Rafała i Bartka z personelem medycznym, udało się dostosować te warsztaty do ich potrzeb.

Jakie są korzyści ze szkoleń dla personelu, szpitala i dla Fundacji?

Szkolenia organizowane przez Fundację Moc Pomocy przynoszą wiele korzyści dla wszystkich stron zaangażowanych w opiekę nad osobami po urazach głowy, rdzenia kręgowego i po amputacjach.

Dla szpitala, uczestnictwo personelu w szkoleniach Fundacji Moc Pomocy wpływa na podniesienie standardu opieki i jakości obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami.

Dla personelu medycznego, szkolenia stanowią doskonałą okazję do rozwoju umiejętności interpersonalnych oraz savoir vivre. Szkolenia skupiają się na odpowiednim podejściu do pacjentów z niepełnosprawnością, dzieląc się wiedzą dotyczącą funkcjonowania pacjentów po amputacjach i innych urazach. Dzięki temu, personel medyczny jest lepiej wyposażony w umiejętności i wiedzę, które pozwalają im bardziej efektywnie pomagać pacjentom w codziennym funkcjonowaniu.

Szkolenia pomagają również przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnością i pokazują, że osoby z ograniczeniami również mogą pełnić aktywną rolę w społeczeństwie. Dodatkowo, organizowane są warsztaty z redukcji stresu, co pozwala personelowi medycznemu dbać o swoje zdrowie psychiczne.

Jak zgłosić placówkę lub zespół do udziału w szkoleniu?

Opieka nad osobami po urazach głowy, rdzenia kręgowego i po amputacjach wymaga od personelu medycznego odpowiednich umiejętności i wiedzy. Szkolenia organizowane przez Fundację Moc Pomocy stanowią cenne narzędzie do zdobycia tej wiedzy oraz rozwijania umiejętności interpersonalnych. Dzięki temu, personel medyczny może zapewnić lepszą opiekę i wsparcie pacjentom, pomagając im w powrocie do normalnego życia.

Wszystkie osoby działające w placówkach medycznych oraz osoby zarządzające personelem medycznym zachęcamy do kontaktu z prezesem Fundacji, Rafałem Mikołajczykiem w celu ustalenia zakresu szkolenia, oczekiwań i potrzeb oraz terminu szkolenia.

Rafał Mikołajczyk

+48 881 035 005

rafal.mikolajczyk@fundacjamocpomocy.pl

Korzyści płyną zarówno dla personelu medycznego, placówek medycznych, jak i samej Fundacji, która podejmuje się tego ważnego i potrzebnego działania społecznego. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z takiej możliwości i wzięcia udziału w szkoleniach organizowanych przez Fundację Moc Pomocy.