Skip links

Innowacyjne rozwiązania w protetyce kończyn dla osób po amputacji

Wydawałoby się, że o protezach każdy już wie wszystko, ale ilekroć zaglądamy na różnego rodzaju konferencje innowacyjne, protetyczne i gale poświęcone osobom z niepełnosprawnością zaskakuje nas ilość innowacji, jakie każdego dnia wdrażane są na całym świecie, w tym także w Polsce. Jakie innowacyjne rozwiązania w protetyce oferują ośrodki badawcze oraz pracownie protetyczne? O jakie protezy możesz się starać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Innowacyjne, czyli jakie? Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami

Jeszcze niedawno oglądaliśmy takie protezy w telewizji, i to pod czujnym okiem ludzi od efektów specjalnych, dzisiaj „robotyczna ręka” czy designerska proteza nogi to nasza codzienność. Tym, co naukowcy i praktycy stawiają sobie za cel jest przede wszystkim precyzja i funkcjonalność, wygoda i naturalność ruchu. Jakimi środkami próbują to osiągnąć? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju bateriami, silnikami, czujnikami i elektrodami. Które odbierają bodźce nerwowe i oddają to w ruchu protezy. Wśród innowacji nie brakuje też materiałów i komponentów, które obniżają wagę protezy, jednocześnie zwiększając jej bezpieczeństwo i komfort.

1.Innowacje w ruchomych elementach protez

Ruchome elementy, takie jak staw kolanowy i rotator wymagają ogromnych zasobów pracy, ale ostatecznie obowiązujące na całym świecie technologie wykonane z elastycznych materiałów i precyzyjnych mechanizmów czynią nowoczesne protezy nóg niemal wiernym odwzorowaniem naturalnych ruchów ludzkiego ciała. Stopy z włókna węglowego, kolana elektroniczne i sportowe rozwiązania tzw. „łyżki” pozwalają na swobodne uprawianie sportu oraz codzienne aktywności.

2. Wykorzystanie materiałów takich jak włókno węglowe

Wspomniane wcześniej włókno węglowe, używane do produkcji zaawansowanych protez, cechuje się lekkością i odpornością na uszkodzenia. To czyni protezy bardziej odporne na zużycie podczas codziennego funkcjonowania, a także zwiększają komfort użytkowania, obniżając jednocześnie ogólny ciężar protezy. Bo wyobraźcie sobie noszenie kilku kilogramów stali na niewielkim kikucie…

3. Systemy elektroniczne w protezach

Pamiętacie, jak pisaliśmy o nienagannej precyzji? Zastosowanie elektronicznych systemów w protezach pozwala dopasować protezę do indywidualnych potrzeb, czyniąc protezę skrojona na miarę pacjenta. Elektronika umożliwia szczegółowe ustawienie właściwości protezy, co przyczynia się do znaczącej poprawy użytkowania, satysfakcji podczas codziennego poruszania się, ale też uprawiania wielu dyscyplin sportowych.  

4. Innowacyjne technologie leja

Na rynku pojawiła się nowa firma Endolite  z lejem silcare-liners. Czym się wyróżnia? Wspomniany liner wzbogacono w laserowo nawiercone otwory na całej długości, dzięki czemu nadmiar potu i wilgoci będzie systematycznie odprowadzana na zewnątrz leja, a zatem stworzy wyraźnie zdrowsze środowisko dla kikuta. W ten sposób uda się uniknąć skutków tarcia i poprawia komfort oraz kontrolę, bez konieczności zdejmowania protezy w trakcie dnia.

5. Bioniczna proteza ręki jeszcze lżejsza, jeszcze lepsza

Adam’s Hand to bioniczna proteza dłoni wykorzystuje tylko 1 silnik, który automatycznie dobiera najbardziej odpowiednie ustawienia do chwytu lub innych czynności. Proteza wyposażona jest w mechanizm adaptacyjny, odpowiadający za równomierne rozprowadzenie siły we wszystkich palcach. Tym razem nie stłuczesz już żadnego kubka sięgając po herbatę! Pozostałym, użytkowym atutem Ręki Adama jest jego niewielka waga, kompaktowa budowa i cicha praca, a dodatkowo badaczom i technologom udało się obniżyć cenę. Ten model kosztuje nawet 3-krotnie mniej od swoich konkurentów!

6. Osseointegracja

A co gdyby nie mieć protezy w tradycyjnym rozumieniu tego słowa tylko zintegrowany z kością system? Osseointegracja polega na wszczepieniu implantu w kości udowej, który umożliwia mocowanie elementów protezy. Stabilne mocowanie implantu wewnętrznego endoprotezy umożliwia przekazywanie bodźców z podłoża, co prowadzi do poprawy chodu i poruszanie się po nierównym terenie. Głównym atutem, który doceniają pacjenci, jest całkowite wyeliminowane leja i wynikających z jego stosowania ranek, otarć i przyskrzypnięć skóry. Operacja może odbywać się dwuetapowo lub podczas jednej operacji.

Refundacja nowoczesnych protez kończyn górnych i dolnych

Jakość życia po amputacji może być wyższa, dzięki dofinansowaniu do zakupu protezy! W obecnym 2024 roku nastąpiły zmiany w refundacji protez na NFZ, które opierają się na innowacyjnych rozwiązaniach. Fundusz rekomenduje i wspiera wykonywanie protez wyposażonych w innowacyjne rozwiązania w protetyce, np. staw kolanowy o zwiększonej technologii lub lej z włókna węglowego.

Ile możesz dostać?

  • dla protezy na III poziomie jakości, przy amputacji:
  • w zakresie ręki – 13.200 zł,
  • przedramienia – 28.600 zł,
  • ramienia lub wyłuszczeniu w stawie barkowym – 33.000 zł,
  • na poziomie stopy lub podudzia – 19.800 zł,
  • na wysokości uda (także przez staw kolanowy) – 27.500 zł,
  • uda lub wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 33.000 zł,
  • z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania w wyjątkowych przypadkach.

Koniecznie zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły lub wejdź na stronę NFZ i dowiedz się więcej o dofinansowaniach do protez przyszłości.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.