Skip links

Jakie działania podjęła Fundacja w 2022 roku?

Zakończył się 2022 rok, przynoszący w naszej Fundacji wiele zmian – mamy wrażenie, że na lepsze! Jakie działania wdrożyliśmy w ubiegłym roku? Jakie efekty współprac zanotowaliśmy? W jaki sposób pomagaliśmy podopiecznym, a w jaki sposób rozwijaliśmy samą kadrę Fundacji? To omawiamy w dzisiejszym wpisie.

Fundacja roście w siłę! Nowe osoby w zespole!

Wiemy, jak ważni są ludzie tworzący zespół, jak ważne są indywidualne pobudki, aby nieść pomoc innym i jak ważna jest między nami współpraca, różnorodność, ale przede wszystkim chęć pomocy i nieustającego rozwoju. Dlatego nasze działania zmierzają do rozbudowy oferty pomocy, inicjowania nowych programów, ale też zasilania Fundacji Moc Pomocy kolejnymi osobami koordynującymi pracę organizacji, ale też mogącymi spełniać się w rozmaitych rolach, np. Asystentów Wsparcia czy Ambasadorów. Kto do nas dołączył w 2022 roku?

Mamy ambasadora! Jasiek Mela dołączył do zespołu!

Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba przedstawiać Jaśka Meli – zdobywcy obu biegunów, prestiżowych nagród w dziedzinie sportu oraz aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jasiek jako 14-letni chłopiec stracił rękę i nogę, ale od tamtej pory udowodnił nam z jakimi rzeczywistymi ograniczeniami zmaga się każdy z nas i bynajmniej, nie jest to brak kończyn. Od lat dzieli się swoja historią, przełamuje stereotypy występując w programach telewizyjnych tj. Taniec z gwiazdami, wprowadzając tematykę wsparcia osób z niepełnosprawnościami do przestrzeni publicznej. W Fundacji Moc Pomocy pełni rolę Ambasadora dzieląc się zdobytym do tej pory doświadczeniem życiowym i zawodowym podczas konferencji oraz wydarzeń organizowanych przez Fundację. Nasza współpraca to ciekawe doświadczenie, ale też wyróżnienie, ponieważ przez lata obserwowaliśmy zmagania Jaśka, a dzisiaj stajemy na równi w walce o opiekę, pomoc i motywację osób z niepełnosprawnością.

Nowe osoby w Fundacji Moc Pomocy – Ewa Harapin

Kolejnej osoby też nie trzeba przedstawiać. To bohaterka viralowego zdjęcia z Zakopanego, gdy będąc po amputacji w stawie biodrowym i poruszając się o kulach zmierzała nad Morskie Oko zostawiając w tyle pełnosprawne osoby poruszające się dorożką, ciągnięta przez konie. Ten obraz pozostawił nasze serca pod wielkim wrażeniem i staraliśmy się nawiązać współpracę z tak energiczną, młodą osobą. Ewa Harapin, bo o niej mowa, pokazuje, że brak kończyny nie jest żadnym wytłumaczeniem i przeszkodą w osiąganiu celów. Dla Ewy są to kolejne górskie szczyty oraz ciężary, które podnosi będąc Reprezentantką Kadry Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. Na co dzień pokazuje swoje życie oraz pasję cukierniczą w mediach społecznościowych, podpisując się tam loginem #Harapinstory. U nas Ewa tworzy strategie komunikacji, wdraża działania marketingowe na kanałach fundacji oraz realizuje podjęte projekty.

Rozwój projektu Asystenci Wsparcia

Tym, co nas cieszy, jest przede wszystkim ciepłe przyjęcie programu pomocy Asystenci Wsparcia, który już kolejny rok z powodzeniem działa na terenie kilku województw i w planach mamy rozszerzanie działalności na kolejnych obszarach państwa. Inicjatywa ta to nic innego jak kompleksowe wsparcie dla osób po amputacjach lub urazie rdzenia, którzy zmagają się z nową rzeczywistością po chorobie lub wypadku. Nasi Asystenci Wsparcia to głównie osoby po amputacji kończyn, którzy są doskonałym przykładem na to, jak wiele można osiągnąć bez fragmentu ciała. Ich rolą jest oswajanie osoby potrzebującej z nową sytuacją, pomoc w zakupie sprzętu ortopedycznego itd.

Do grona naszych Asystentów dołączyła w ubiegłym roku: Anna Dębowska. Zatem zespół, który tworzy Tomek Grell, Wiktoria Stróżna, Anna Klecha, Kasia Maciąg, Tomek Poniatowicz, Piotr Krukowski, Ewa Kochanek, Wojtek Marcinkowski, Kamil Warchoł i Michał Sieroń zyskał kolejne ręce do pracy i serce do działania. Dzięki temu pomagamy nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też na Mazowszu, Opolszczyźnie, w Małopolsce, Wielkopolsce. Koordynatorką projektu Asystenci Wsparcia niezmiennie jest nasza wspaniała Ania czyli @dziewczyna_z_fioletową_nogą.

Wdrożyliśmy w życie aplikację mobilną dla osób po amputacjach

Lubimy przecierać nowe szlaki i wdrażać innowacyjne przedsięwzięcia. W ubiegłym roku naszym „oczkiem w głowie” była powstająca aplikacja mobilna „Po Amputacji” (Google Play, App Store), w której każda osoba, która straciła kończynę w wyniku choroby wrodzonej, nabytej lub w wyniku wypadku i urazu znajdzie kompleksowe informacje i pomoc. W aplikacji można znaleźć nie tylko informacje dotyczące psychologicznego procesu pogodzenia się z utratą części ciała, procesu hartowania kikuta i przygotowania go do zaprotezowania oraz sposoby finansowania zakupu protez. W aplikacji można znaleźć również filmy z podstawowymi ćwiczeniami, które przydadzą się w usprawnianiu kończyny oraz nawiązać kontakt z fizjoterapeutą, protetykiem czy psychologiem, a nawet rozmowę z Asystentami Wsparcia.

Jesteśmy aktywni również lokalnie! Inicjatywy sportowe na Śląsku

Czy wiecie jaki sport cieszy się coraz większą popularnością wśród osób z niepełnosprawnością? Amp Futbol, który ma na koncie pierwsze międzynarodowe sukcesy. Zawodnicy WKS Śląsk Wrocław od 12 kwietnia mogą podejmować treningi w ramach sekcji seniorskiej oraz dziecięcej. Fundacja Moc Pomocy angażuje się we wszelkie działania sportowe, których celem jest mobilizacja osób z niepełnosprawnością i wyrównywanie dostępu do obiektów sportowych na terenie Polski. Podpisaliśmy umowę partnerską z Ampfutbol Śląsk Wrocław, dzięki czemu mamy przyjemność wspierać działania WKS. Ustanowienie nowej amfutbolowej drużyny na Dolnym Śląsku to dla nas powód do dumy! Mamy nadzieję, że w zbliżającym się sezonie będziemy emocjonować się podczas turniejów PZU Amp Futbol Ekstraklasy.

Zapraszamy do śledzenia postępów drużyny na Facebooku WKS Śląsk Wrocław Amp Futbol.

Fundacja Moc Pomocy – podsumowanie działań w 2022

Zakończyliśmy 2022 rok z liczbą 500 podopiecznych pod ramieniem naszej Fundacji Moc Pomocy. Za pośrednictwem platformy pomocowej mammoc.pl objęliśmy pomocą aż 192 osoby. Wszystkie nasze dotychczasowe działania przyniosły wsparcie 18 302 osób, które przekazały na leczenie, zaopatrzenie ortopedyczne i rehabilitację podopiecznych aż 2 272 203 zł! Mamy nadzieję, że nasza wola walki o kolejne ludzkie historie z happy endem zapewni nam dalszy wzrost zaufania społecznego, zaangażowania instytucji zewnętrznych, ale też większą liczbę wpłat od ludzi dobrego serca, dzięki którym możemy pomagać osobom Po Amputacji, po Urazie Rdzenia i Po Urazie Głowy.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.