Choroby neurologiczne i psychiczne po urazach głowy

Urazy głowy są jednym z najczęstszych powodów hospitalizacji w szpitalach na całym świecie. Często są wynikiem wypadków samochodowych, upadków, uderzeń i innych rodzajów urazów. Wiele osób, które doznały urazu głowy, doświadcza różnych problemów zdrowotnych, w tym chorób neurologicznych i psychicznych, występujących bezpośrednio po urazie, ale też ujawniających się z biegiem lat. Warto mieć to na uwadze, w odpowiednim momencie też zareagować, gdy wystąpią niżej podane objawy. W tym artykule odwołamy się do katalogu objawów, dolegliwości i zaburzeń, z którymi mamy do czynienia w przypadku pacjentów po urazie głowy.

Choroby neurologiczne po urazie rdzenia – co warto wiedzieć?

Choroby neurologiczne to szeroka kategoria chorób, które dotyczą układu nerwowego. Układ nerwowy jest jednym z najważniejszych systemów w organizmie człowieka, odpowiadającym za koordynację ruchów, kontrolę funkcji wewnętrznych, odbieranie bodźców i ich przekazywanie do mózgu oraz wiele innych funkcji. Gdy dochodzi do urazu głowy, jego następstwem może być uszkodzenie układu nerwowego, a w konsekwencji do takich chorób jak padaczka, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy zespół pourazowy.

Jednym z najczęstszych skutków urazów głowy jest pourazowy zespół stresu, który może wystąpić po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia, w tym po urazie głowy. Objawy to m.in. powtarzające się koszmary senne, lęki i unikanie sytuacji przypominających traumę. Choroba ta może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem codziennym, a także prowadzić do innych zaburzeń emocjonalnych.

Inną chorobą neurologiczną, która może wystąpić po urazie głowy, jest encefalopatia pourazowa. Encefalopatia pourazowa to zespół objawów neurologicznych, których przyczyną są zmiany w mózgu po urazie. Charakterystyczne objawy to problemy z mową, zaburzenia pamięci, dezorientacja przestrzenna i czasowa, problemy z koordynacją ruchów. Z tego powodu początkowo nie jest łączona z zaburzeniami pourazowymi. Choroba ta może prowadzić do trudności w codziennym funkcjonowaniu, a aktywności związanych z pracą i życiem społecznym.

Innym poważnym skutkiem urazu głowy jest pourazowa padaczka, która objawia się nagłymi, krótkotrwałymi zmianami w funkcjonowaniu mózgu, które prowadzą do nagłego utraty przytomności, drgawek lub innych objawów. Konieczna będzie kontrola u lekarza neurologa, a jej objawy mogą być łagodzone przez farmaceutyki.

Innymi chorobami neurologicznymi, które mogą wystąpić po urazie głowy, jest dystonia i drżenie, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera.

Jakie mogą być zaburzenia psychiczne po urazie głowy?

Urazy głowy mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do chorób psychicznych. W zależności od ciężkości urazu oraz obszaru mózgu, który został uszkodzony, mogą wystąpić różne objawy i choroby psychiczne, takie jak:

• Zespół stresu pourazowego – może wystąpić po doświadczeniu traumatycznego wydarzenia, w tym po urazie głowy. Objawy to m.in. powtarzające się koszmary senne, lęki i unikanie sytuacji przypominających traumę.
  • Depresja – może pojawić się w wyniku zmian chemicznych w mózgu po urazie, a także w wyniku trudności z powrotem do codziennych czynności i zmian w relacjach z innymi.
  • Zaburzenia lękowe – urazy głowy mogą prowadzić do niepokoju, nadmiernego lęku, fobii lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
  • Zaburzenia nastroju – niektórzy ludzie mogą doświadczyć nastroju zmieniającego się z jednego skrajnego stanu emocjonalnego na drugi, co może wskazywać na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
  • Zaburzenia psychotyczne, mające różne nasilenie – od wystąpienia halucynacji, omamów, aż do myśli paranoidalnych.
  • Zaburzenia funkcji poznawczych – urazy głowy mogą prowadzić do problemów z pamięcią, koncentracją, planowaniem i podejmowaniem decyzji.

Ważne jest, aby osoby, które doznały urazu głowy i odczuwają jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultowały się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego oraz podjęcia długoterminowej terapii psychologicznej.

Jeżeli jesteś po urazie głowy, a zauważyłeś u siebie powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Natomiast, jeżeli martwi Cię stan psychiczny, pojawiające się omdlenia i problemy z mową u osoby po wypadku, nawet jeżeli ten miał miejsce wiele tygodni wcześniej, zwróć uwagę tej osobie na możliwości pojawienia się różnego rodzaju zaburzeń wynikających ze zmian w mózgu. Nie ignoruj tego, bo konsekwencją nieleczonych chorób może być ciężka choroba psychiczna lub neurologiczna, a nawet śmierć.

po urazie głowy