Znaczenie aktywności społecznej w procesie adaptacji osób po amputacji kończyny
Jesteś po amputacji ręki lub nogi i szukasz siebie i swojego miejsca w społeczeństwie na nowo? Znamy to! Wielu naszych podopiecznych boryka się z pytaniami o swoją wartość, znaczenie w społeczeństwie, rolę w rodzinie i możliwości rozwoju. To naturalne, że nowa sytuacja wymusza na nowo przewartościowanie rzeczy. Zapewniamy jednak, a przykłady naszych podopiecznych to potwierdzają, że życie dopiero się zaczyna! Aktywność społeczna, do której z całego serca zachęcamy, nie tylko wzmacnia więzi społeczne, ale również przyczynia się do rozwoju jednostek oraz tworzenia lepszych warunków życia dla wszystkich. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest aktywność społeczna, jej rodzajom oraz formom realizacji.
Co to jest aktywność społeczna i jakie są jej rodzaje?
Ale czym jest aktywność społeczna? Pod tym określeniem kryją się wszelkie działania podejmowane przez jednostki lub grupy, które mają na celu uczestnictwo w życiu społecznym oraz poprawę warunków życia dla siebie i innych. Obejmuje szeroki zakres działań, począwszy od wolontariatu i działań charytatywnych, poprzez zaangażowanie w działalność lokalnych społeczności, aż po udział w akcjach politycznych i społecznych. Omówmy sobie kilka głównych rodzajów aktywności społecznej:
- Wolontariat: Wolontariat jest jednym z najważniejszych rodzajów aktywności społecznej. Polega na dobrowolnym świadczeniu czasu, umiejętności i pracy na rzecz innych lub społeczności, często bez wynagrodzenia finansowego.
- Działalność charytatywna: Działalność charytatywna to pomoc finansowa lub rzeczowa udzielana potrzebującym lub organizacjom charytatywnym. Może to obejmować zbieranie funduszy, dostarczanie żywności i odzieży, czy udział w akcjach zbierania darów.
- Udział w lokalnych społecznościach: Aktywność w lokalnych społecznościach to zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne swojego miejsca zamieszkania, rozumianego jako osiedle, dzielnica, gmina lub miasto. Może to obejmować udział w spotkaniach sąsiedzkich, działalność w stowarzyszeniach mieszkańców, czy organizowanie lokalnych wydarzeń.
- Działalność polityczna: Aktywność polityczna obejmuje uczestnictwo w życiu politycznym kraju lub regionu poprzez głosowanie, udział w demonstracjach, petycjach czy działalność w partii politycznej.
Obszary, w których można się realizować po amputacji?
Jak widzisz, spośród kilku rodzajów aktywności społecznej, każdy może znaleźć coś dla siebie. Oczywiście, nie każdy z nas ma tyle witalności i fizycznych możliwości, aby zrobić to w czysto fizyczny sposób, ale czy tylko tak można się udzielać, budując też siebie i upewniać się w swojej roli społecznej? Oczywiście, że nie! Dzisiejszy rozwój technologii, możliwości Internetu i przede wszystkim social media sprawiają, że możesz być bardzo aktywną społecznie osoba, bez wychodzenia z domu. Oczywiście jednak zachęcamy do pokonywania barier architektonicznych, lęków społecznych i sięgania po możliwości udzielania się w grupie. To zawsze lepiej wpływa na dobrostan psychiczno-emocjonalny osób po amputacjach (i nie tylko!).
No dobrze, ale w takim razie w jaki sposób możesz się udzielać społecznie?
- Bezpośrednia aktywność: Polega na bezpośrednim uczestnictwie w działaniach mających na celu poprawę warunków życia lub wspieranie społeczności. Może to być praca w schronisku dla bezdomnych, udział w akcjach sprzątania parków, czy pomoc w prowadzeniu zajęć dla dzieci.
- Wsparcie finansowe: Niektórzy preferują wsparcie finansowe, przekazując środki na cele charytatywne, organizacje non-profit lub fundacje, które realizują projekty społeczne. Jest to nieocenione i pozwala tym organizacjom funkcjonować i nieść pomoc najbardziej potrzebującym.
- Edukacja i informowanie: Aktywność społeczna może także polegać na edukacji i informowaniu społeczeństwa na temat problemów społecznych, praw obywatelskich czy ekologii. Tutaj ostatnimi czasy często firmy dostrzegają walor osób z niepełnosprawnościami, które mogą edukować marki, na temat dostępności dla OzN, w tym osób po amputacjach.
Rozwój Społeczności Online: W dobie Internetu coraz większą rolę odgrywa aktywność społeczna w przestrzeni wirtualnej. Ludzie angażują się w działania na rzecz społeczności online, organizują zbiórki na platformach crowdfundingowych, czy prowadzą kampanie społeczne w mediach społecznościowych. Sami mamy przyjemność zrzeszać w ramach Fundacji Moc Pomocy wiele osób z misją, którzy dzielą się swoją rzeczywistością po amputacji, będąc drogowskazem, wsparciem dla osób, które są świeżo po zabiegu lub stoją właśnie przed jego wykonaniem.
W jaki sposób aktywność społeczna wpływa na osoby po amputacjach?
Dokładnie tak, jak na każdego człowieka. Może stanowić doskonałą motywację do wyjścia z domu, otworzenia się na ludzi, wyjścia ze swojej strefy komfortu, znalezienia znajomych. To też świetny sposób na rehabilitację – udział w pikietach, marszach, kampaniach wyborczych itd. To doskonały pomysł na trening chodzenia w protezie nogi np. Akceptacja, z jaka można spotkać się w małych lokalnych grupach, wpływa na wzrost pewności siebie i poczucie przynależności do grupy, a to właśnie z tym najczęściej borykają się osoby z niepełnosprawnością, zwłaszcza w pierwszym okresie po operacji. Przykład Ewy Harapin, Ani Klechy, Tomka Grell czy Jaśka Meli pokazuje, że nawet działając na social mediach można edukować ludzi, pokazywać im rzeczywistość, spełniać się niejako, oswajać siebie i innych ze swoją niepełnosprawnością.
W ten sposób sytuacja jest win-win, wygrywa społeczeństwo ucząc się tolerancji oraz pacjent po amputacji odnajdując się na nowo w społeczeństwie.