Skip links

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w terapii i rehabilitacji osób z urazem głowy

Od kilku lat coraz większa popularnością cieszy się sztuczna inteligencja (AI). To na niej koncentrują się badacze i technolodzy, rozwijając mechanizmy w rozmaitych dziedzinach. Nic dziwnego, że robotyka dostała się także do medycyny, w której spotyka się z coraz większym uznaniem zarówno ze strony personelu medycznego, jak i samych pacjentów. Czy pacjenci zmagający się z konsekwencjami urazu głowy mogą liczyć na wsparcie AI? Oczywiście!

Co to jest AI sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja AI (artificial intelligence) to wszelkiej maści systemy lub maszyny, które naśladują ludzkie procesy myślowe oraz inteligencję człowieka. Opierają się głównie na zbieraniu danych w celu jak najproduktywniejszego wykonywania zadań. Uczenie maszynowe (machine learning) bazuje na algorytmach, aby ucząc się na doświadczeniu, doskonalić swoje funkcje. Najbardziej znany przykład to asystenci głosowi, np. asystenta Google czy Siri. Nie jest to jednak jedyna sfera działania AI. Ze względu na szybki postęp technologiczny możemy zauważyć rosnące znaczenie AI w biznesie, bankowości, medycynie czy innych dziedzinach. Tak szybki rozwój sztucznych sieci neuronowych, narzędzi modelowania, przewidywania oraz uogólniania zachowań nieliniowych obiektów mogą rozpostrzeć przed nami dotąd nieznane płaszczyzny nauki. 

Roboty wykorzystywane w medycynie

Roboty doskonale odnajdują się w sytuacjach, gdy konwencjonalne metody nie znajdują skutecznego zastosowania czy zawodzą wszystkie dostępne systemy diagnostyczne. Sztuczna inteligencja wspiera wówczas lekarzy. wykorzystując innowacje technologiczne do diagnostyki oraz rozpoznania problemu. Dotychczas były nam znane roboty medyczne, np. RP-VITA oraz Da Vinci. Jakie zadania przed nimi stoją?

RP-VITA

Od 2013 roku zyskał znaczną ilość zastosowań w medycynie. Został wyposażony w ekran, kamerę oraz mikrofon, co pozwala na zdalne porozumiewanie się lekarza z pacjentem. Robot ten może wypełniać zadania oraz obowiązki lekarza, np. podczas obchodu na oddziale lub przeprowadzi pierwszy wywiad lekarski. RP-VITA ma rozmiary prawdziwego człowieka, ale ze względu na brak kończyn przemieszcza się za pomocą zamontowanych kółeczek.

Da Vinci

Dzięki Da Vinci niemożliwe dotąd zabiegi chirurgiczne i operacje stały się możliwe. Robot ten trafił do rąk chirurgów pozwalając im na przeprowadzanie znacznie precyzyjniejszych operacji. Wszystko dzięki wyposażeniu go w narzędzia, dłonie naśladujące ruchy lekarza (wyeliminowano drżenie rąk) oraz kamery z podglądem 3D. Dzięki niemu operacje są bezpieczniejsze dla pacjentów. Choć stworzono go na polecenie Pentagonu, dzisiaj robot Da Vinci znajduje się również w Polsce.

Sztuczna inteligencja w diagnostyce

Sztuczna inteligencja, na podstawie danych, obrazów medycznych, wyników badań laboratoryjnych i parametrów życiowych, może sugerować diagnozy i metody leczenia. Sztuczna inteligencja pozwala rozpoznać zatrzymanie krążenia podczas wywiadu zebranego w trakcie telefonicznego zgłoszenia alarmowego. To umożliwia szybką interwencję i może uratować życie pacjenta. Jak się okazuje, trafne decyzje w zakresie leczenia mogą być podjęte jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego.

EEG na nowo czyli robot BrainGPT w akcji

Stworzony przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney (UTS) system o nazwie BrainGPT składa się z nakładanego na głowę, pokrytego elektrodami czepka, który odczytuje fale mózgowe (EEG). Elektrody, reagujące na aktywność mózgu odczytują myśli i zdania, jakie wytwarza człowiek i przekazuje do komputera, gdzie jest przetwarzany przez narzędzie DeWave.

W przeciwieństwie do Neutralinku, nowy system BrainGPT tłumaczy myśli z dokładnością 40 proc. To czyni narzędzie obiecująca zapowiedzią kolejnych procentów w przyszłości. Badacze liczą, że osiągną 90 procent całkiem niedługo.

Rehabilitacja z AI

Po urazie głowy, tak jak i po urazie rdzenia i w przypadku każdej niepełnosprawności, główną role w osiąganiu sprawności gra rehabilitacja. Czy tutaj też jest miejsce dla sztucznej inteligencji? Owszem! Dzięki robotom opartym o AI, możemy zbierać dane bardzo rozległych dziedzin i łączyć je dając fizjoterapeucie kompendium wiedzy o pacjencie lub grupie pacjentów z określonym schorzeniem. Sztuczna inteligencja porównuje dane, dzięki czemu może zasugerować terapię, konkretne ćwiczenia rehabilitacyjne i leczenie, które ma największe szanse na powodzenie w danym przypadku. Ale sztuczna inteligencja to nie tylko roboty humanoidalne czy komputery, ale przede wszystkim programy i aplikacje, z których mogą skorzystać zarówno lekarze, rehabilitaci, jak i sami pacjenci. 

AI w terapii i rehabilitacji osób po urazie głowy

Sztuczna inteligencja oraz rozwój technologii sprzyjają rozwojowi takich dziedzin jak medycyna. Dzięki niej rehabilitacja medyczna zyskuje coraz większe znaczenie, wspierając pacjentów w powrocie do zdrowia. My bacznie obserwujemy nowinki i kibicujemy dalszym badaniom naukowym, aby naszym podopiecznym po urazie głowy żyło się lepiej. 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.