Skip links

Ruszyła strona projektu pourazierdzenia.pl

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w dniu 1 lipca ruszyliśmy z nowym projektem dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Jednocześnie uruchomiliśmy stronę informacyjną projektu Po Urazie Rdzenia, na której można przeczytać o głównych założeniach programu. Dzięki stronie można również zostać uczestnikiem tego programu w kilku prostych krokach.

Uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego w większości przypadków spowodowane są przebytymi urazami, głównie na skutek nieszczęśliwych wypadków. Niezależnie od przyczyny prowadzą do porażenia bądź niedowładu kończyn górnych i dolnych, a także zaburzeń funkcjonowania układów i narządów wewnętrznych. Zmiany te powodują, że aktywna dotychczas osoba  niespodziewanie traci swoją sprawność ruchową, a często – w swoim mniemaniu – szansę na normalne, samodzielne funkcjonowanie. Rafał Mikołajczyk oraz Rafał Wilk są dowodem na to, że tak być nie musi, konieczne jest jednak kompleksowe działanie łączące zarówno kwestie fizyczności, jak i psychiki –  bo jak sami twierdzą – ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach.

Program społeczny Po Urazie Rdzenia powstał w celu aktywizacji osób po przebytych urazach oraz pokazania, że normalne życie jest możliwe. Jego założeniem jest wielopłaszczyznowe działanie prowadzące do samodzielności i życia społeczno-zawodowego poprzez edukację na temat efektywnego postępowania rehabilitacyjnego, organizację rehabilitacji, konsultacje specjalistyczne, likwidację barier architektonicznych, doradztwo zawodowe, pomoc w pozyskaniu funduszy na rehabilitację, odpowiedni sprzęt ortopedyczny oraz dostosowanie mieszkania i samochodu.

Udział w projekcie mogą wziąć mieszkańcy całej Polski – zarówno osoby niesamodzielne, u których uraz rdzenia nastąpił nie później niż 5 lat od momentu przystąpienia do projektu, jak i samodzielne, które swoją wiedzą i doświadczeniem chciałyby podzielić się z innymi, potrzebującymi wsparcia i motywacji do dalszego leczenia, w ramach projektu Asystentów Wsparcia.

Osoby po urazie rdzenia odsyłamy na stronę http://www.pourazierdzenia.pl i zachęcamy do wzięcia udziału w tym projekcie.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.