Program pomocy Po Urazie Rdzenia – dlaczego i w jaki sposób pomagamy?
Inicjatywa utworzenia programu skierowanego do osób po urazie rdzenia została podjęta przez założyciela Fundacji Moc Pomocy – Rafała Mikołajczyka. Ból i niepewność po wypadku, osamotnienie, brak wiedzy na temat postępowania pourazowego, którego doświadczył będąc nastolatkiem, przekuł w ciekawy i wszechstronny program wsparcia, który pomoże wielu osobom po różnego rodzaju urazach. Rafał chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami, wiedzą i pomysłami, dlatego w ramach programu Po Urazie Rdzenia organizowane są różnego rodzaju kanały wsparcia. Jakie?
Czym jest program Po Urazie Rdzenia i do kogo jest skierowany?
Projekt Po Urazie Rdzenia, którego celem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom doznającym urazu rdzenia kręgowego, jest niezwykle istotny dla tych, którzy przechodzą przez trudny proces rekonwalescencji i powrotu do nowej rzeczywistości. Celem programu jest umożliwienie uczestnikom powrotu do jak największej aktywności i niezależności. Poprzez dostarczanie wsparcia na każdym etapie procesu odzyskiwania zdrowia, Fundacja Moc Pomocy pomaga osobom z urazem rdzenia kręgowego przekroczyć trudności i osiągnąć jak najwięcej w zakresie sprawności fizycznej i psychologicznej.
Na jaką pomoc można liczyć w programie Po Urazie Rdzenia?
Fundacja Moc Pomocy oferuje uczestnikom programu bezpłatne wsparcie na wszystkich etapach powrotu do aktywności. Osoby z urazem rdzenia kręgowego mogą skorzystać z pomocy specjalistów na różnych poziomach ich procesu rehabilitacji. Może to obejmować pomoc w codziennych czynnościach, takich jak nauka samodzielnego poruszania się, terapia zajęciowa, fizjoterapia, wsparcie psychologiczne, poradnictwo dotyczące dostępności, pozyskiwania funduszy i innych dziedzin, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia. Szczegóły przedstawiamy poniżej.
- Rehabilitacja fizyczna: Odpowiednia rehabilitacja fizyczna jest niezwykle istotna dla osób po urazie rdzenia kręgowego. Specjalista od rehabilitacji może opracować indywidualny program terapii, który pomoże w przywracaniu funkcji ciała i umożliwi pacjentowi jak największą niezależność. Rehabilitacja może obejmować ćwiczenia siłowe, trening równowagi, terapię ruchem i inne techniki mające na celu poprawę funkcji motorycznych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z roli fizjoterapii, dlatego oprócz konsultacji z fizjoterapeutą, oferujemy opiekę menedżera rehabilitacji, którego rolą jest ustalenie indywidualnego planu działania oraz organizacji zajęć fizjoterapeutycznych.
- Pomoc w codziennych czynnościach: Osoby po urazie rdzenia kręgowego mogą potrzebować wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się, karmienie, kąpiel czy korzystanie z toalety. Istnieje wiele technologii i narzędzi wspomagających, które mogą ułatwić te czynności, takie jak specjalne urządzenia adaptacyjne czy samodzielne wózki inwalidzkie. W pozyskaniu na nie środków, przybliżenie oferty pomocy ośrodków takich jak MOPS czy PFRON to zadanie naszych specjalistów. W ramach tej gałęzi pomocy udzielamy porad prawnych w zakresie spraw związanych z niepełnosprawnością, uzyskania stopnia niepełnosprawności i co za tym idzie staranie się o rentę ZUS.
- Psychologiczne wsparcie i terapia: Uraz rdzenia kręgowego może wywoływać wiele trudności emocjonalnych, takich jak depresja, lęki czy poczucie utraty niezależności. Ważne jest, aby osoby po takim urazie otrzymywały wsparcie psychologiczne i terapię, aby radzić sobie z tymi wyzwaniami, pomoc w zarządzaniu emocjami, dostosowaniu się do nowej sytuacji życiowej oraz rozwijaniu strategii radzenia sobie. Działamy wielotorowo, dlatego w naszej ofercie specjalistycznego wsparcia poza prawnikiem i fizjoterapeutą, jest też psycholog, który prowadzi konsultacje z Podopiecznym oraz członkami jego rodziny.
- Pomoc społeczna i wsparcie rówieśników: Kontakty społeczne i wsparcie ze strony innych osób mogą być niezwykle ważne dla osób po urazie rdzenia kręgowego. Istnieje grupy wsparcia Po Urazie Rdzenia – Fundacja Moc Pomocy, która skupia osoby z podobnymi doświadczeniami, umożliwiając wymianę wiedzy, doświadczeń i emocjonalne wsparcie. Spotkania z innymi osobami z urazem rdzenia kręgowego mogą pomóc w poczuciu przynależności, podnoszeniu morale i inspiracji do dalszych działań.
- Modyfikacje środowiska: Wiele osób po urazie rdzenia kręgowego potrzebuje modyfikacji swojego otoczenia w celu ułatwienia codziennego funkcjonowania. Przykłady modyfikacji obejmują instalację podnośników w łazienkach i kuchniach, dostosowanie dróg dojścia do budynków dla wózków inwalidzkich, a także likwidację barier architektonicznych, takich jak schody czy progi. Zapewniamy więc konsultacje z naszymi specjalistami, którzy na bieżąco śledzą doniesienia o nowych programach pomocy i służą radą na każdym etapie powrotu do zdrowia.
- Pomoc finansowa: Wsparcie w zbiórce środków na sprzęt i rehabilitację poprzez przydzielenie opiekuna, możliwość założenia ePuszki na platformie mammoc.pl (szybka i celowa wpłata na konto konkretnego podopiecznego!) oraz wydzielenie indywidualnego subkonta, na którym można gromadzić środki przekazywane w rozliczeniu 1,5% podatku.
Pamiętaj, że konkretna pomoc dla osób po urazie rdzenia kręgowego może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i stopnia urazu. Warto skonsultować się z lekarzem, terapeutą i specjalistami od rehabilitacji, aby opracować spersonalizowany plan opieki.
Projekt Po Urazie Rdzenia jest nieocenionym źródłem pomocy (wsparcia oraz narzędzi) dla osób doświadczających urazu rdzenia kręgowego, ponieważ daje im szansę na pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz starannie wypracowanej strategii wsparcia prowadzenie tego programu to przyjemność i wysiłek, który się opłaca. Nie ma bardziej podnoszącego na duchu obrazka, jak niezależny, samodzielny i pozytywnie nastawiony do życia pacjent, który przeszedł wszystkie etapy leczenia pod naszym czujnym okiem. Powodzenia wszystkim Podopiecznym! Jeżeli chcesz do nich dołączyć, skontaktuj się z nami!
Kontakt
- Rafał Mikołajczyk - Opiekun podopiecznych
- +48 881 035 005
- rafal.mikolajczyk@fundacjamocpomocy.pl
Zostaw swój numer a opiekun programu skontaktuje się z Tobą najszybciej jak to możliwe