Skip links

Nie jesteś sam! Grupy zrzeszające osoby po amputacjach kończyn.

Amputacja, zwłaszcza przeprowadzona w nagłej sytuacji w celu ratowania życia, może być szokiem. Na pewno wydaje Ci się, że jesteś jedną z nielicznych osób po amputacji palca, dłoni, ręki, stopy, podudzia czy całej nogi. Nic bardziej mylnego! Jeszcze w czasach analogowych możliwe były wyjazdy rehabilitacyjne, na których pojawiały się inne osoby z tożsamą niepełnosprawnością. Dzisiaj jest to jeszcze łatwiejsze i często nie wymaga nawet wyjścia z domu (lub szpitala). Internet daje ogromne możliwości poszukiwania wsparcia, umożliwia szukanie osób z podobną dysfunkcją ruchu i daje rozeznanie co do liczebności grupy osób po amputacjach. Będziesz zaskoczony, ile jest takich osób przed 20 rokiem życia, tuż po 30. i po 50 roku życia. Wszystkich łączą podobne przeżycia, problemy i dylematy. W tym wpisie skupimy się na znanych nam grupach, które promują pozytywne postawy, koncentrują się na integracji, pomocy i motywacji do działania. Tego właśnie potrzebujesz? Zapraszamy do lektury!

Grupy na Facebooku

Chociaż ta platforma kojarzy się z umieszczanymi zdjęciami, chwaleniem się skończoną szkołą lub podjęciem nowej pracy, odbyta podróżą, jest też doskonałym miejscem do poznawania ludzi z całej Polski (i nie tylko). Udowadniają to popularne profile Spotted, ale prawdziwą siłą tej platformy są grupy. Często wykorzystywane do założenia apeli zbiórkowych i przeprowadzania bazarków, które pomagają spieniężyć różne gadżety na rzecz leczenia konkretnych osób. Stanowią też nowoczesne fora, miejsca wymiany poglądów. To właśnie grupy na Facebooku pomagają zjednoczyć się osobom z niepełnosprawnością. Wśród wielu grup dedykowanych OzN i osobom po amputacji wybraliśmy cztery, które warto przedstawić bliżej. 

PO AMPUTACJI – Moc Pomocy

Pierwsza grupę objęliśmy patronatem i jesteśmy dumni, że w ramach Fundacji Moc Pomocy rozwija się grupa prężnie działających osób po amputacjach. Należą do niej zarówno osoby z długim stażem, ale jest też miejsce dla osób zmagających się z amputacją dopiero od niedawna lub osób przygotowujących się dopiero do zabiegu. Spotkasz tu zarówno osoby po amputacji w wyniku wypadku, cukrzycy, choroby wrodzonej, ale też fizjoterapeutów, managerów rehabilitacji i Asystentów Wsparcia, którzy zawsze mają ciepłe słowo dla potrzebujących. Jest tu miejsce na zadanie każdego pytania  – dotyczących gojenia się ran, bólu i sposobach radzenia sobie z nim, sposobach protezowania, ośrodkach fizjoterapeutycznych i fundacjach, które wspomagają osoby po amputacjach. Na grupie jest przestrzeń do wymiany poglądów na tematy tabu, ale też różnego rodzaju inicjatyw podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością. W ramach grupy organizowane są webinary, szkolenia, rozmowy z podopiecznymi Fundacji Moc Pomocy ale i Asystentami Wsparcia. Jeżeli więc szukasz kompleksowego wsparcia, oparcia ale i perspektywy osób z większą wiedzą i doświadczeniem w protezowaniu, śmiało, zachęcamy do zapisania się do grupy Po Amputacji – Moc Pomocy.

AKTYWNE ŻYCIE PO AMPUTACJI

Poczucie beznadziejności, bezsensu życia, piętrzących się barier i organiczeń dotyka każdą osobę z niepełnosprawnością. Jednak grupa Aktywne Życie Po Amputacji zrzesza osoby, które każdym swoim dniem udowadniają, że to tylko chwilowe osłabienie wiary w siebie, a możliwości aktywnego życia po amputacji kończyny są ogromne! Windserfing, podnoszenie ciężarów, wspinaczka górska, triathlon, bieganie, jazda na motocyklu i rowerze – wszystko jest możliwe. Blisko tysięczna liczba członków udowadnia, jak ważna jest integracja osób z niepełnosprawnościami, zarażanie się wzajemnie motywacją, pasją do sportu i codzienne wsparcie. Ponieważ sport pociąga za sobą czasem niewielkie kontuzje, powoduje otarcia kikuta – znajduje się też miejsce na rady z zakresu pielęgnacji wrażliwych miejsc i rekomendacje dotyczące zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, wspomagających regenerację skóry. 

Amputacja i co dalej

Na grupie Amputacja, i co dalej? Znajdziesz market używanych części do protez, które możesz zdobyć po bardzo niskiej cenie, linki do zbiórek na protezy i leczenie po amputacji – rehabilitacje, zaprotezowanie, konsultacje ortopedyczne. Działająca grupa zrzesza około 260 członków, gotowych dzielić się swoimi codziennymi wyzwaniami, bolączkami, ale też chętnie dzielących się sposobami na radzenie sobie z bólami fantomowymi, ćwiczeniami usprawniającymi na siłowni, nowinkami z dziedzin protetyki i terminami obowiązującymi w programach wsparcia i finansowania zakupu protez. Nie brakuje tu postów motywacyjnych, filmików z inspirującymi historiami innych osób z niepełnosprawnością oraz próśb o mentalne wsparcie. 

OFON – Ogólnopolskie Forum Osób Niepełnosprawnych

Kiedyś, za czasów prężnie rozwijających się for internetowych, te zyskało ogromne grono użytkowników. Kilka tysięcy członków chętnie dzieliło się poglądami, żartami, nowinkami technicznymi, bolączkami dnia codziennego. Było to forum stricte społecznościowe i towarzyskie, ale nie brakowało cennych i wartościowych treści dotyczących protezowania, zakupu wózka inwalidzkiego, wdrażania nowych programów pomocowych. Dzisiaj, gdy forum już nie istnieje od kilku lat, rozwija się grupa na Facebooku o tej samej nazwie OFON.net. Nadal jest tutaj miejsce do wymiany spostrzeżeń na bieżące tematy społeczne, gospodarcze, ekonomiczne i polityczne, ale jest też ogromne wsparcie, pomoc i motywacja. Osoby z różnym stopniem niepełnosprawności z pewnością znajdą tu to, czego szukają – wsparcie, rozrywkę i merytoryczne rozmowy. 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.