Skip links

Kompleksowa terapia pacjenta po amputacji – relacja ze szkolenia

19 osób, 2 dni, 1 cel – systematyzacja wiedzy z zakresu pracy nad pacjentem po amputacji. W dniach 21-23 czerwca w Centrum Rehabilitacji Modus we Wrocławiu odbyło się szkolenie dla Partnerów programu Po Amputacji. Kurs w formie teoretyczno-praktycznej poprowadziła Pani Barbara Ryś, trenerka i fizjoterapeutka z firmy Ottobock Polska, a jego zakres obejmował zagadnienia związane z kompleksową terapią pacjenta po amputacji.

Szkolenie było podzielone na dwa bloki tematyczne – pierwszy z nich dotyczył przygotowania pacjenta i jego kończyny do zaprotezowania. Spotkanie rozpoczęło się omówieniem przyczyn i poziomów amputacji. Następnie, znaczną część poświęcono rehabilitacji, ważności terapii kompresyjnej oraz kwestiom związanym z doborem odpowiedniego zaopatrzenia protetycznego. Podczas kursu dużą wagę przywiązano do przekazania wiedzy w formie praktycznej – właśnie w taki sposób przeprowadzono instruktaż dot. istotności elementów protezy podczas terapii kompresyjnej. W zajęciach uczestniczył Tomasz Grell, jeden z uczestników programu Po Amputacji oraz jego #AMPbasador.

Drugi dzień szkolenia dotyczył zagadnień związanych z nauką chodu w protezie. Rozpoczęto od analizy chodu ze wskazaniem typowych problemów, które początkowo mogą wystąpić podczas nabywania nowych umiejętności poruszania się. Ponadto przeprowadzono trening funkcjonalny z protezą z wykorzystaniem schodów, pochylni oraz poświęcony nauce wstawania.

Poza pomysłodawcami programu – Rafałem Mikołajczykiem (Fundacja Moc Pomocy) oraz Bartoszem Kaczmarkiem (Rehacompleks), w szkoleniu uczestniczyli Partnerzy w programie Po Amputacji – pracownicy z pracowni protetyczno-ortopedycznej Orto-Pes , a także fizjoterapeuci oraz osoby odpowiedzialne za pracę z pacjentem po amputacji z Centrum Rehabilitacji Modus.

Bardzo dziękujemy Pani Barbarze za solidną dawkę wiedzy!

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.