Jakie są korzyści z przekazania 1,5% podatku?

Zastanawiasz się, czy można pomóc komuś zupełnie za darmo? A może istnieje taka forma pomocy, która nie wymaga specjalnych nakładów pracy i wystarczy jedno kliknięcie? Jeżeli pracujesz, masz ten przez wielu uważany za przykry, obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Co, jeżeli to rozliczenie może komuś pomóc? Może wtedy zacznie jawić się jako przywilej? Chcielibyśmy, aby tak właśnie było i żeby Twój 1,5% podatku niósł za sobą wiele dobrego. Jakie będziesz miał korzyści z rozliczenia? Jakie korzyści będzie miał beneficjent Twojego podatku?

7 korzyści, dla których warto rozliczyć swój 1,5% podatku

Dla nas pomoc innym jest oczywista, jest w DNA Fundacji Moc Pomocy. Może jednak Ty masz wątpliwości? Chętnie je rozwiejemy! Przedstawiamy 7 korzyści, które idą za rozliczeniem:

1. Robisz to za darmo, nic Cię to nie kosztuje

Każdy podatnik ma obowiązek raz do roku rozliczyć się z urzędem skarbowym. Te środki podatku dochodowego tak czy siak są naliczane, trafiają do kasy skarbu państwa, ale za pomocą Twojego podpisu mogą być podarowane konkretnej osobie. Ty nie ponosisz żadnych kosztów z tego tytułu. Ta forma darowizny jest zupełnie dobrowolna, darmowa i skuteczna.

1. Nie musisz wychodzić z domu

Jeżeli rozliczasz się przez Internet, to przekazanie 1,5% nie wymaga od Ciebie żadnego nakładu pracy i wysiłku. Wystarczy oznaczyć odpowiednią rubryczkę i dopisać cel szczegółowy. Czy da się jeszcze łatwiej?

1. Pomagasz innym

Bezapelacyjnie, największą korzyścią jest fakt, że ten 1,5% jest faktycznymi środkami pieniężnymi, które zasilą budżet osoby potrzebującej lub całej fundacji. To procenty, które niosą za sobą konkretną wartość dla beneficjenta i dają mu możliwości realizowania swoich potrzeb.

1. Ty decydujesz, kto zyskuje 1,5%

Uzupełniając zeznanie podatkowe jesteś jedyną osobą, która decyduje, kto dostanie środki. Aby to zrobić, uzupełnij KRS fundacji oraz cel szczegółowy (numer podopiecznego fundacji). Jeżeli chcesz zasilić procentem konkretną fundację, ale nie wybrałeś żadnego podopiecznego, pomiń rubrykę „cel szczegółowy”.

1. Efekty są widoczne i łatwo mierzalne

Każdy beneficjent dostanie te środki dopiero po ich rozliczeniu. Ma to miejsce zazwyczaj na przełomie października i listopada. Wówczas dowiaduje się ile środków zgromadził i na co je przeznaczy. Jeżeli prowadzi social media, najpewniej dowiesz się, na co zostały wykorzystana zebrana kwota. Najczęściej jest to rehabilitacja, zakup środków ortopedycznych, pobyt na turnusie i inne, mniejsze i większe wydatki.

1. Możesz przekonać do tego innych

Pomoc, tak jak miłość mnoży się gdy się ją dzieli. Dlatego poza przekazaniem środków ze swojego podatku, możesz zachęcić do tego innych. Może Twoi rodzice lub rodzeństwo nie wiedzą o takiej formie pomocy? Wspomnij w rozmowie, jak ważna jest to darowizna i jaką ma moc. Może dzięki Tobie, kolejne osoby przekażą swoje 1,5% dla kogoś potrzebującego. Możesz też zachęcić swoich followersów, zwłaszcza, jeżeli jesteś aktywny w sieci.

Zaraz, zaraz. Mówiliśmy o 7 korzyściach, a przedstawiliśmy tylko 6. Spokojnie, wydzieliliśmy najważniejszy argument poniżej:

Co zyskuje beneficjent 1,5% podatku?

Tym, co powinno zachęcać do pomocy i przekazania procentu podatku, jest faktyczna pomoc osobom potrzebującym. Ktoś dzięki Tobie zyskuje szanse na nowe życie! Gromadzenie środków do żmudny, długotrwały i często frustrujący proces. Zdarza się, że zgromadzenie odpowiednich środków trwa latami. Jednak bez wsparcia ludzi podopieczni nie będą mogli pojechać na turnus rehabilitacyjny, podjąć się rehabilitacji, zatrudnić osobę do pomocy, zakupić wózek, protezę oraz inne przedmioty codziennego użytku. Jak widzisz, potrzeby i koszty są ogromne. Twoja pomoc, uzupełnienie zaledwie dwóch pól w formularzu zeznania, zapewni konkretnej osobie (lub całej fundacji) środki na kampanie charytatywne, działalność wspierającą i zakup sprzętu ortopedycznego.

Jak pomóc Fundacji Moc Pomocy i jej podopiecznym?

To, czy chcesz pomóc organizacjom działającym na rzecz dzieci, zwierząt, osób zaginionych, praw kobiet czy społeczności lokalnej, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeżeli jednak chcesz przekazać je naszej Fundacji Moc Pomocy lub konkretnemu podopiecznemu, będziemy zobowiązani.

Rozlicz się wpisując w zeznaniu podatkowym numer KRS Fundacji 0000769935

Na co przeznaczamy środki zgromadzone za pomocą 1,5%? M.in. na zapewnienie podopiecznym pomocy prawnika, psychologa, doradcy zawodowego oraz Menadżera Rehabilitacji, pomagamy uzupełnić wnioski o wsparcie finansowe w dostosowaniu mieszkania czy dostosowania samochodu pod indywidualne potrzeby. Jedną z działalności jest też edukacja i szkolenia pracowników szkół i szpitali, aby podnieść jakoś opieki nad osobami z niepełnosprawnością.
Rezultaty, jak co roku, opublikujemy w sprawozdaniu rocznym, dzięki czemu masz kontrolę nad tym, na co wydatkowane są Twoje środki.