Amputacja – ile zwolnienia po amputacji palca, nogi lub ręki?
Stopa cukrzycowa, powikłania po operacji, zakażenie, wypadek – przyczyn amputacji jest bardzo wiele. Jeżeli przed Tobą taki zabieg, to na pewno zastanawiasz się, ile zwolnienia należy się po amputacji stopy? Jak długo będzie trwało gojenie się palca po amputacji? Jak długi będzie okres rekonwalescencji i na jak długo „wypadniesz z pracy“? Te pytania zadają sobie również osoby po wypadkach, nie wiedząc, jak długo pozostaną w szpitalu. To naturalne obawy i pytania, bo często chcielibyśmy maksymalnie skrócić ten okres, a nie zawsze jest to możliwe. Dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł na temat zarówno okresu szpitalnego, jak i poszpitalnej rehabilitacji, która pomoże Ci wrócić do pełnej sprawności, a zatem i pracy (często na tym samym stanowisku).
Jak długo w szpitalu po amputacji przebywa pacjent?
Zarówno okres przygotowania do zabiegu, samego zabiegu oraz okres powrotu do zdrowia to sprawa indywidualna oraz zależna od ogólnego stanu zdrowia, jak i współistniejących chorób pacjenta. Można jednak wskazać pewną prawidłowość. Po amputacji kończyny pozostaniesz w szpitalu przez kilka dni lub tygodni. Wszystko zależy od tego, jak rozległa jest amputacja, jak będzie goił się kikut, czyli pozostawiona część kończyny. Na to ma wpływ występowanie cukrzycy, która znacznie utrudnia gojenie ran, przyczyny amputacji, ewentualne powikłania pooperacyjne i ogólne samopoczucie. Jeszcze w szpitalu powinieneś mieć przeprowadzoną rehabilitację, naukę odpowiedniej pielęgnacji kończyny i jej hartowanie, co przyśpieszy późniejszy proces dopasowania protezy. Podczas rehabilitacji pooperacyjnej, Ważne jest też zapoznanie pacjenta z ograniczeniami oraz z metodami ich niwelowania za pomocą sprzętu ortopedycznego. Zazwyczaj jednak okres gojenia kikuta trwa od miesiąca do trzech miesięcy, a w skrajnych przypadkach okres ten wynosi nawet powyżej pół roku. Po czym poznać, że jest już wygojony? Po zdjęciu szwów i odpadnięciu wszystkich strupków tworzących się w obrębie blizny.
Okres rehabilitacji po amputacji – jak długo trwa?
Mówi się, że rehabilitacja to klucz do sprawności i jest to doskonałe motto, które powinno Ci przyświecać. Rehabilitacja po amputacji może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy! Monotonny, długi i bywa, że irytujący proces, prowadzi do bardzo dobrych efektów, przywraca sprawność fizyczną, umożliwiając różnego rodzaju aktywność, ale też daje szansę powrotu do pracy zawodowej. Im wcześniej zaczniemy rehabilitację, tym lepiej, dlatego pierwsze ćwiczenia zalecane są już kilkanaście godzin po zabiegu operacyjnym. Możliwe do wykonania w pozycji leżącej lub siedzącej ćwiczenia mają zapobiegać przykurczom mięśni. Już na tym etapie pacjenta zachęca się do korzystania z wózka inwalidzkiego, a zatem i opanowania techniki przesiadania się z łóżka na wózek i odwrotnie. Wraz z postępem gojenia rany oraz wypracowania odporności kikuta można rozszerzać katalog ćwiczeń. Część rehabilitacji odbywa się jeszcze w szpitalu, ale po jego opuszczeniu będziesz musiał kontynuować ćwiczenia pod okiem specjalisty i w domu. Tylko to zapewni Ci wysoki poziom sprawności.
Jak długo trwa dopasowanie protezy?
Jeżeli zdecydujesz się na zakup protezy, musisz wiedzieć, że przygotowanie kikuta to długotrwały proces. Jego formowanie odbywa się na zasadzie stosowania opasek uciskowych, odpowiedniego bandażowania tak, aby przyjął kształt stożka lub walca. Im więcej czasu temu procesowi poświęcisz, tym później będziesz odczuwał większy komfort użytkowania protezy. Niezależnie od tego, czy straciłeś palec, dłoń, stopę, czy całe podudzie lub udo, możesz zdecydować się na zaprotezowanie, dzięki czemu wrócisz do wykonywania dotychczasowych obowiązków. Rodzaj protezy można dopasować do potrzeb i aktywności pacjenta. Im pacjent jest młodszy i bardziej aktywny, tym jego oczekiwania co do dynamiki poruszania się będą większe. Z biegiem lat i spadkiem aktywności, można sobie pozwolić na bardziej podstawowe warianty protez. Jej otrzymanie musi iść równolegle z rehabilitacją oraz nauką użytkowania protezy – chodzenia po płaskiej powierzchni, po wzniesieniach, schodach i krzywiznach podłoża. Wszystkie te działania w połączeniu z odpowiednio dobraną protezą zapewnią powrót do mobilności i niezależności oraz sprawią, że normalne życie znów stanie się możliwe. Zatem odpowiedź na pytanie, jak długo trzeba czekać na protezę, wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy po operacji.
Zwolnienie lekarskie – jak długo można na nim przebywać po amputacji?
Wiesz już, jak długi jest proces przywracania Cię do sprawności, ale wciąż zastanawiasz się, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim po amputacji? Lekarz chirurg, ortopeda lub inny specjalista może wypisać zwolnienie na czas pobytu w szpitalii i niezbędnej rehabilitacji. Przyjmuje się, że jest to nie dłużej niż 182 dni. Co w przypadku, jeżeli amputacja była rozległa, albo rana goiła się tak długo, że cały proces leczenie wydłużył się o dodatkowe miesiące? Spokojnie! W przypadku tak poważnej operacji, jaką jest niewątpliwie amputacja kończyny, nawet jeżeli przekroczysz ustawowe 182 dni trwania L4, to możesz ubiegać się o tzw. świadczenie rehabilitacyjne obowiązujące do 12 miesięcy. Aby je otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek do ZUS-u.
Mamy nadzieję, że otrzymane informacje będą przydatne i stanowią odpowiedź na kłębiące się w Twojej głowie pytania. Jeżeli jednak masz ich jeszcze kilka, zapraszamy do kontaktu.