Jak założyć subkonto dla osoby potrzebującej wsparcia?
Pogarsza się Twój stan zdrowia, a koszty leczenia przekraczają Twoje możliwości? A może z dnia na dzień, w wyniku wypadku komunikacyjnego, stałeś się osobą z niepełnosprawnością? Z pewnością zaskoczyła Cię ilość koniecznych rehabilitacji, stosowania leków, umawiania się na wizyty lekarskie, które pociągały za sobą zwiększone wydatki. Jak im sprostać? Początkowo można sięgać po oszczędności, ale te z miesiąca na miesiąc topnieją. Co jednak, jeżeli powrót do zdrowia i sprawności konieczny będzie zakup sprzętu i zaopatrzenia ortopedycznego, takiego jak wózek inwalidzki lub proteza kończyny? Warto rozważyć stworzenie subkonta w fundacji, na której będziesz mógł gromadzić środki na leczenie, rehabilitację i inne wydatki z tym związane?
Co to jest subkonto? Kto może założyć konto w fundacji?
Osoby z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą, osoby chore czy wymagające pilnej operacji (nawet takiej poza granicami kraju) mogą założyć subkonto w dowolnej fundacji. Jest to specjalny rodzaj konta przypisany do danej osoby czy też instytucji, na którym gromadzone są środki na leczenie, rehabilitację, zakup sprzętu ortopedycznego, codziennych potrzeb czy spełniania marzeń. Wszystkie wpłaty przypisane do danej osoby, na przykład poprzez przypisany osobny numer konta lub numer podopiecznego, trafiają bezpośrednio na wydzielony rachunek, z którego można pozyskać środki na bieżące potrzeby podopiecznego.
Jak założyć subkonto w fundacji?
Zdecydowałeś się na założenie subkonta? Konieczny będzie wybór fundacji, której celem jest wsparcie i pomoc osobom z podobnymi problemami zdrowotnymi lub obejmującej wszystkie niepełnosprawności i dolegliwości, bez zawężania jej do konkretnej grupy. Taką fundacją jest Fundacja Moc Pomocy. W jej ramach możesz założyć subkonto dla dziecka lub subkonto dla osoby dorosłej. W celu zakwalifikowania się jako beneficjent Fundacji musisz przedstawić dokumenty medyczne, potwierdzające stopień niepełnosprawności, przebyte choroby, operacje oraz aktualne potrzeby np. na zakup protezy kończyny, wózka inwalidzkiego, zakupu leków nierefundowanych itd.
Pierwszym krokiem jest kontakt z fundacją, dopytanie o wszystkie niezbędne dokumenty – kwestionariusz podopiecznego, badania, orzeczenie o niepełnosprawności i inne. Te najlepiej zeskanować i wysłać kopie (lub oryginały do wglądu) na adres pocztowy fundacji. Po rozpatrzeniu wniosku, z pewnością otrzymasz oficjalne potwierdzenie założenia subkonta. Z naszej strony dostaniesz też wszelkie informację dotyczące zbierania środków, możliwości reklamowania subkonta oraz pomocy prawnej, psychologicznej, doradztwa zawodowego i managera wsparcia, jakie zapewnia Fundacja Moc Pomocy.
Po akceptacji Fundacji i udostępnieniu informacji dotyczących subkonta, możesz zacząć zbierać fundusze od rodziny, przyjaciół, znajomych, instytucji i obcych. Emblemat i konto w fundacji stanowią potwierdzenie legitymizacji zbiórki środków i jest lepiej oceniana niż prywatnie zbierane środki. Jeżeli więc potrzebujesz wsparcia finansowego w zakupie sprzętu ortopedycznego, środków medycznych i leków, wyjazdu na turnus rehabilitacyjny itd., to subkonto ułatwi zbiórkę pieniędzy.
Na co można przeznaczyć pieniądze z subkonta?
Zastanawiasz się na co można wydać zgromadzone środki? Wszystko zależy od założeń fundacji, w której zakładasz konto. Na przykładzie Fundacji Moc Pomocy, katalog możliwych wydatków przedstawia się następująco:
- opłaty za świadczenia medyczne i rehabilitacyjne;
- zakup lekarstw, środków medycznych i higienicznych;
- zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego;
- transport z i do placówki medycznej/rehabilitacyjnej;
- zakup produktów spożywczych niezbędnych do poprawy zdrowia;
- pomoce naukowe wynikające z toku indywidualnego nauczania;
- zakup sprzętu sportowego;
- prace remontowe i budowlane usprawniające egzystencję osób niepełnosprawnych;
- zakup pojazdu lub przystosowanie posiadanego pojazdu do potrzeb Beneficjenta;
- pomoc prawną w przypadku trudnej sytuacji majątkowej Beneficjenta.
Jak widzisz obejmuje to środki pierwszej potrzeby oraz elementy, usprawniające i ułatwiające codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością. To zdecydowanie przyczynia się do poprawy poziomu życia oraz zdejmuje z barków część trosk, z jakimi się borykają osoby obciążone chorobą.
Kiedy można wypłacić pieniądze z subkonta? Po przedstawieniu dokumentów, potwierdzających poniesione koszty (imienne rachunki, FV na dane fundacji lub beneficjenta) lub konieczność zapłaty (faktura pro-forma) możesz starać się o zapłatę kosztów lub ich refundację. Każdorazowo, o wypłacie środków, decyduje zarząd fundacji.
Założenie subkonta to nie jedyna możliwość zbierania środków. Możesz też założyć wirtualną puszkę, która ułatwi innym dokonywanie wpłat. Crowdfunding jest powszechną formą pomocy potrzebującym, którą wykorzystują nie tylko instytucje, stowarzyszenia, ale też osoby prywatne. Jedną z takich platform jest Mam Moc, która da Ci możliwość założenia subkonta – 1,5% podatku też mogą być przypisane do wysokości zgromadzonych środków.