Skip links

Skąd wziąć środki na zakup protezy po wypadku samochodowym?

Uległeś wypadkowi samochodowemu lub komunikacyjnemu? Poza obrażeniami organów wewnętrznych, siniaków, urazów głowy, miałeś zmiażdżoną nogę lub straciłeś rękę? Jeżeli konsekwencją wypadku jest amputacja części nogi lub ręki, z pewnością będzie czekała Cię kilkumiesięczna rehabilitacja, przygotowanie do zaprotezowania, zakup protezy i ich wymiana w kolejnych latach. Być może nie byłeś dotąd świadomy kosztów zakupu protezy, gdy o nich usłyszałeś zastanawiasz się „skąd wziąć pieniądze na zakup protezy?“. Nie martw się! Jest wiele możliwości, od tych bardziej jak i mniej oczywistych. Mamy wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy za pośrednictwem Fundacji Moc Pomocy, platformy crowdfundingowej Mam Moc oraz wsparciu prawnym w walce o odszkodowanie.

Ubezpieczenie i odszkodowanie – czy pokryje koszty zakupu protezy?

Ubezpieczenie chroni nas w przypadkach wypadków komunikacyjnych, tych w zakładzie pracy i na roli, we wszystkich sytuacjach, w których wykonywaliśmy powierzone nam zadania oraz w trakcie przemieszczania się do miejsca pracy. Często jednak zawierzamy swoje życie firmom ubezpieczeniowym, mając nadzieję, że jesteśmy kompleksowo chronieni. Wypadki często pokazują nam, jak trudno jest wywalczyć odszkodowanie i jak niewielkie środki należą nam się z ubezpieczenia. Oczywiście, pobyt w szpitalu, szereg badań i zabiegów możesz pokryć z ubezpieczenia i zachęcamy do tego, aby obniżyć koszty powrotu do zdrowia. Musisz jednak wiedzieć, jak wiele miesięcy czeka się w kolejkach do specjalistów oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne w ramach NFZ.

W sytuacji, gdy do wypadku doszło nie z naszej winy, a przyczyniła się do niego inna osoba – kierowca innego pojazdu, pracodawca, który nieodpowiednio zabezpieczył stanowisko pracy itd. można liczyć na odszkodowanie po wypadku, z którego środki możesz przeznaczyć na leczenie, rehabilitację i zakup sprzętu ortopedycznego. Tym, co musisz zrobić to przede wszystkim gromadzić wszelkie dokumenty potwierdzające ponoszone wydatki i ich konieczność – zalecenia lekarskie, kwalifikacje do zabiegów, paragony, rachunki, faktury, wyceny, pro-formy.

Jeżeli mówimy o zakupie protezy, to jest to koszt odnawiający się. Nawet jeżeli wywalczysz odszkodowanie lub Twoje dobre ubezpieczenie pokryje część kosztów to jest to pierwsza, często nazwana próbną protezą, która ma Ci posłużyć przez pierwszy rok od wypadku. Jej zadaniem jest nauka poruszania się na protezie lub operowania nią w przypadku protezy ręki.Po tym czasie wróci do Ciebie temat konieczności zakupu kolejnej protezy, której kwoty sięgają kilkuset tysięcy złotych. To pokazuje, że często ubezpieczenie i odszkodowanie nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na protezy przez kilka kolejnych lat. Zatem co można zrobić, aby gromadzić takie środki?

 

Fundusz państwowy – na jaką pomoc możemy liczyć?

Postaraj się o uzyskanie orzeczenia o stopniu o niepełnosprawności, do czego zachęcamy jak najwcześniej bo otwiera wiele możliwości zaprotezowania, zakładania zbiórek, ubiegania się o pomoc państwową i prywatną, ubiegania się o karte parkingową i legitymację osób z niepełnosprawnością. To właśnie przyznany stopień o niepełnosprawności umożliwi Ci ubieganie się o refundację kosztów turnusów rehabilitacyjnych w ramach NFZ i PFRON. To właśnie środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pomoga Ci zakupić protezy, wózek, kule lub pomóc w likwidacji barier architektonicznych w domu lub pomoc w instalacji dodatkowych uchwytów w toalecie i łazience.

 

Subkonto w fundacji – dodatkowe środki na zakup protezy

W sytuacji, gdy wypłata odszkodowania się odwleka lub jest pomniejszona o konkretny procent poprzez przyczynienie się do wypadku przez ofiarę, może nie wystarczyć środków na zakup protezy. W takim przypadku trzeba się zastanowić nad innym źródłem finansowania zakupu zaopatrzenia ortopedycznego. Taką możliwość otwierają fundację i stowarzyszenia, do których możesz się zgłosić. Otwierając w nich subkonto możesz gromadzić na nim środki na leczenie, rehabilitację, zakup protezy zaraz po wypadku, jak i w przyszłości, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Oprócz wpłat bezpośrednich na subkonto, możesz też zachęcać bliskich do przekazania 1% podatku (a w sumie 1.5% od 2023 roku), z których co roku Twoje subkonto będą zasilały stałe kwoty. Będąc podopiecznym fundacji jesteś w oczach odbiorców apelu bardziej wiarygodny, a ludzie chętniej będą przekazywać środki na Twoje leczenie. Niektóre z fundacji, np. Fundacja Moc Pomocy, wspomaga nie tylko poprzez założenie subkonta i nagłaśnianie zbiórki, ale też wsparcie w organizacji rehabilitacji, turnusów, zakupie sprzętu ortopedycznego i prowadzi doradztwo psychologiczne i zawodowe. W tym miejscu warto wyróżnić tutaj wszelkiego rodzaju e-puszki czyli platformy do przekazywania środków za pomocą kilku kliknięć. Takie rozwiązanie zapewnia strona mammoc.pl.

Sięgając po instrumenty państwowe, jak i prywatne fundacje możesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa finansowego, a gromadzone przez lata środki, zagwarantują finanse na pojawiające się koszty, związane z wymianą sprzętu ortopedycznego oraz jego naprawy.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.