Skip links

Sofiia i Alina Aleksieieva

W kwietniu 2022 Rodzina Artema i Yulii musiała opuścić swoją ojczyznę. Mieszkali w obwodzie zaporoskim, który regularnie jest atakowany przez wojska rosyjskie. Zdecydowali się na bardzo długą podróż do Polski z pięcioletnimi ukochanymi córeczkami.

Sofiia i Alina, bo tak mają na imię ich największe Skarby urodziły się jako skrajne wcześniaki w 26 tygodniu ciąży. Malutkie i drobniutkie przy wsparciu i opiece całego zespołu specjalistów przeżyły najbliższe miesiące w inkubatorach. Dziewczynki miały wodogłowie, krwotok dokomorowy, encefalopatie niedotleniowo-niedokrwienną, która spowodowała uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Słoneczka dostały diagnozę mózgowego porażenia dziecięcego czterokończynowego. Rodzice od samego początku intensywnie korzystają z różnorodnych form rehabilitacji żeby dziewczynki możliwie jak najlepiej się rozwijały. Mają w sobie nieskończone pokłady energii i motywacji do działania. Bardzo dużo pracują z dziewczynkami w domu, ale dziewczynki rosną i ich potrzeby rozwojowe są ogromne. Zostali bardzo dobrze przyjęci w społeczności lokalnej. Sofiia i Alina chodzą do przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami, gdzie mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Są bardzo wesołe, potrafią swoim uśmiechem „zarazić” każdego.

Niestety sytuacja, w której się znaleźli nie jest łatwa. Rodzice walczą o rozwój swoich córeczek, a przede wszystkim o to żeby zaczęły chodzić i mówić. Nie mają środków na specjalistyczne terapię i turnusy rehabilitacyjne, które w tym okresie są najważniejsze żeby wesprzeć Skarby. Całkowity koszt leczenia to 156 300 zł.

Poznaj pozostałych podopiecznych

Adam Uchacz

Mam na imię Adam, do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mi tylko dwóch lat. Zawodowo od wielu lat pracuję w wojsku jako pracownik administracyjny. Zajmuję się

Dowiedz się więcej »
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.