Roman Kula

Roman to energiczny emeryt, całe życie ciężko pracował. Prowadził w swojej miejscowości sklep i przez wiele lat jeździł jako kierowca taksówki. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch dorosłych synów. Doczekał się trójki wnucząt, które są jego oczkiem w głowie. Z wyuczonego zawodu jest kierowcą mechanikiem. W młodości z wielką pasją grał w piłkę nożną. Na emeryturze dużo jeździł na rowerze, spacerował i brał aktywny udział w opiece i wychowaniu wnucząt.

W wieku 45 lat otrzymał diagnozę bardzo rzadkiej choroby, Czerwienicy Prawdziwej. Jest to choroba nowotworowa szpiku, w przebiegu której dochodzi do nadmiaru krwinek czerwonych. Większość osób z tą chorobą żyje w przedziale 10-15 lat, a Roman na przekór wszystkim prognozom walczy już 25 lat. Kilka lat temu doszła diagnoza zakrzepicy, a następnie miażdżycy w kończynach dolnych. Długotrwałe przyjmowanie leku na czerwienicę doprowadziło do powstania owrzodzeń w okolicach stawu skokowego lewej nogi, a później prawej. Udało się je wyeliminować, Roman samodzielnie chodził.

Pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło w październiku 2022 r., doszło do zwichnięcia stopy w stawie skokowym, uszkodzeń struktury stawów, kości w lewej nodze, wdała się ropowica oraz stany zapalne i bakterie. W ciężkim stanie trafił na początku stycznia ponownie do szpitala, w którym mimo prób lekarzy konieczna była amputacja lewej nogi na wysokości podudzia. Roman chce wrócić do swoich aktywności i do biegania za wnukami. Żeby było to możliwe, potrzebuje swojej pierwszej protezy. Całkowity koszt to 31 500 zł.

z dopiskiem Roman Kula