Marcin Dorman

Historia choroby Marcina zaczęła się już ponad 20 lat temu, kiedy zasłabł podczas treningu koszykówki. Szpital, badania, diagnoza- cukrzyca typu 1. Pomimo lęku, bólu, zmiany stylu życia Marcin się nie poddał. Pewnego dnia podczas pracy na kopalni doszło do tąpnięcia. Wszystkich górników pracujących pod ziemią udało się wyciągnąć na powierzchnię oprócz Marcina. Po dwugodzinnej akcji ratunkowej wciąż leżał zasypany gruzem, słysząc, że nie da się go wyciągnąć, ponieważ podniesienie belki może doprowadzić do ponownego zawalania się tunelu. Gdy już nie mógł złapać oddechu poczuł, że ratownicy go wyciągają. Marcin miał złamane nogi, ręce, żebra, liczne operacje, metalowe stelaże w nogach. Uszczerbek na zdrowiu- 80%.

Mimo to, po kilku latach mój dzielny brat ponownie postanowił wrócić do normalnego życia. Wyjechał za granicę, znalazł dobrą pracę i cieszył się z każdego dnia. Pewnego dnia na dużym palcu u stopy pojawiła się u niego rana. Myśleliśmy, że jest to spowodowane noszeniem butów roboczych. Marcin przyjechał zrobić badania i skontrolować stan swojej stopy, okazało się, że w wyniku cukrzycy proces będzie trudny. Przez lata rana goiła się i otwierała ponownie, kolejne stany zapalne. Decyzja- amputacja palców w prawej stopie. Rok temu – nowa rana, stan zapalny, którego nie można było zatrzymać. Decyzja- amputacja śródstopia. W tak młodym wieku przeszedł już tak wiele bólu.

Za każdym razem, kiedy próbował się podnieść, otrzymywał kolejny cios. Kiedy wydawało się, że zdrowie ma pod kontrolą pojawił się stan zapalny w drugiej stopie. Z kilkudniową gorączką udał się do lekarza. Natychmiastowa amputacja lewej stopy. Mój brat od zawsze był dla mnie największym wojownikiem, nie ma takich słów, które opisałyby jak bardzo jest mi przykro, że w tak młodym wieku człowiek musi się mierzyć z tyloma przeciwnościami losu, chorobami, bólem. Kochani Darczyńcy, pomóżmy Marcinowi uzbierać pieniądze na protezy nóg, aby uwierzył, że będzie jeszcze mógł chodzić, pracować i zwiedzać świat…

z dopiskiem Marcin Dorman

Jan Długosz

Janek ma ogromny dystans do siebie i świata. Lubi otaczać się ludźmi, rozmawiać, żartować. Skończył szkołę zawodową o profilu kolejowym. Następnie przez wiele lat pracował