Skip links

Lena Wierzbowska

Lena urodziła się z niezwykle rzadkim zespołem Patau. Zespół Patau, inaczej trisomia 13 chromosomu, to zespół bardzo złożonych wad wrodzonych. Zespół ten wiąże się z nieodpowiednim rozwojem fizycznym i intelektualnym dziecka. Choć występuje rzadko, to ma ciężkie konsekwencje. Ze względu na zagrażające życiu problemy medyczne, wiele noworodków z zespołem Patau umiera w ciągu kilku dni, tygodni, czy miesięcy po urodzeniu. Zespół Patau występuje u 1:5000 – 1:12000 żywo urodzonych dzieci. Średni okres przeżycia dziecka z zespołem Patau wynosi rok, jedynie 5 proc. dzieci przeżywa 3 lata. W tym czasie lekarze robią wszystko, by poprawić komfort życia dziecka. Mogą zdecydować o korekcji niektórych wad, np. rozszczepu wargi czy wady serca. Lena ma to niebywałe szczęście, że wyszła poza wszelkie statystyki…kilka dni temu skończyła 8 lat!!! Lena wymaga stałej opieki 24/24. Zajmuje się nią mama, która jest z nią stale. Lena jest wesołą dziewczynką. Jeśli nic ją nie boli jest niezwykle pogodna. Lubi jak jej się śpiewa, uwielbia słuchać muzyki, lubi spacery.Lenka wymaga stałej rehabilitacji, likwidacji barier architektonicznych oraz nowego wózka, bo ten którym się aktualnie porusza jest już dla niej za mały.

 

Poznaj pozostałych podopiecznych

Emilka Foltys

Emilia to wesoła, pogodna pięciomiesięczna dziewczynka. Ma starszą siostrę, która już nie może się doczekać aż mała podrośnie. Ciąża przebiegała bez najmniejszych problemów, spokojnie czekaliśmy

Dowiedz się więcej »

Jerzy Zdunek

Jerzy to bardzo aktywny mężczyzna, który od pięciu lat jest na emeryturze. Z wykształcenia jest inżynierem i w tym zawodzie pracował całe swoje życie zawodowe.

Dowiedz się więcej »
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz ich użycie.