Grażyna Protas

Grażyna to energiczna, uśmiechnięta seniorka. Ma kochającą rodzinę. Jest bardzo samodzielna i niezależna. Nigdzie jedzenie nie smakuje tak jak z kuchni takiej pasjonatki. Babcia na medal, bardzo zżyta ze swoim wnuczkiem, którego zaraża kulinarną pasją. Rozpoczynali od najprostszych potraw stopniowo zwiększając poziom trudności. Od wielu lat choruje na miażdżycę, która niestety postępuje w bardzo szybkim tempie.

Na początku stycznia 2024 pojawiły się dolegliwości bólowe w lewej stopie. Została przyjęta na oddział z powodu bólu i martwicy, która pojawiła się właśnie w stopie. Po przeprowadzeniu diagnostyki okazało się, że ma ostre niedokrwienie kończyny dolnej lewej i zadecydowano o leczeniu naczyniowym. Operacje przeprowadzono jeszcze tego samego dnia. Przez kolejne doby podejmowano próby leczenia wewnątrznaczyniowego różnymi metodami. Niestety efekt był niezadowalający, nie udało się zatrzymać niedokrwienia kończyny. Decyzją lekarzy zakwalifikowano Grażynę do amputacji nogi na wysokości uda. Obecnie jest już w domu, gdzie przy ogromnym wsparciu najbliższych stara się pogodzić z nową sytuacją. Porusza się korzystając z wózka. Marzy o tym, żeby jeszcze stanąć w swojej kuchni i ugotować coś smakowitego dla Rodziny. Żeby było to możliwe potrzebuje protezy i regularnej rehabilitacji. Wesprzyjmy ją w tym trudnym dla Niej czasie.

z dopiskiem Grażyna Protas

Jan Długosz

Janek ma ogromny dystans do siebie i świata. Lubi otaczać się ludźmi, rozmawiać, żartować. Skończył szkołę zawodową o profilu kolejowym. Następnie przez wiele lat pracował