Damian Ptok

AKTUALIZACJA 07.02.2024

Ponad 25 lat temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę, a 15 lat temu pojawiły się problemy ze stopą. Od tamtej pory przeszedłem ponad 30 operacji lewej nogi. W maju 2022 roku, po konsultacji z lekarzami, zdecydowałem się na amputację. Straciłem nogę, ale wygrałem dalsze życie. Przez 10 długich miesięcy poruszałem się na wózku inwalidzkim. W ubiegłym roku poddałem się operacji prawej nogi, w której pojawiły się zwyrodnienia kostne. Wszczepiono mi 4 tytanowe implanty stabilizujące stopę. Operacja się powiodła, jednak cały czas wymagam intensywnej rehabilitacji, a moim marzeniem jest powrót do “sprawności”. Dzięki wsparciu Dobrych Ludzi i zespołu Fundacji byłem w stanie pokryć koszty zakupu protezy docelowej oraz operacji prawej nogi. Teraz gromadzę środki na protezę zastępczą oraz dalszą rehabilitację. Twoje wsparcie pozwoli mi na powrót do samodzielności i aktywnego życia.

OPIS

W marcu tego roku przegrałem bitwę w mojej 25-letniej walce o zdrowie. Amputacja nogi w zamian za spędzenie kolejnych lat życia z moją ukochaną rodziną. Teraz dla moich córek toczę walkę o powrót do sprawności. Niezbędna do tego jest operacja drugiej nogi oraz zakup protezy. Cena jaką muszę zapłacić za możliwość chodzenia, jazdy na rowerze czy nauki jazdy na nartach mojej najmłodszej córki to prawie 98 000 zł.

W 1989 roku, w wypadku motocyklowym, straciłem kawałek palca lewej stopy. Nigdy bym nie przypuszczał, że ten moment będzie miał swoje dalsze konsekwencje. Prawdopodobnie to właśnie wtedy do mojego organizmu dostała się bakteria, która przez długie lata siała spustoszenie. Pomagała jej w tym cukrzyca, na którą choruję od 25 lat. Na przestrzeni wielu lat walczyłem o nogę, przeszedłem prawie 30 operacji, jednak mój stan zdrowia nie uległ poprawie. Dlatego, w tym roku, wspólnie z lekarzami podjąłem decyzję o amputacji kończyny dolnej – straciłem nogę, ale ocaliłem życie. To był trudny moment, ale moja rodzina była największą motywacją.

Aktualnie jestem na etapie leczenia i przygotowania kikuta do zaprotezowania. Czeka mnie jeszcze jedna operacja – w wyniku oszczędzania lewej nogi, pojawiło się zwyrodnienia kostne prawej stopy, które wymaga wszczepienia implantów.

Po wieloletniej walce o zdrowie brakuje mi już środków na dalsze etapy powrotu do sprawności. Dziś proszę Ciebie o wsparcie w zebraniu środków na zakup protezy oraz sfinansowaniu zabiegu drugiej nogi.

Dziękuję za każdą pomoc!

z dopiskiem Damian Ptok

Jan Długosz

Janek ma ogromny dystans do siebie i świata. Lubi otaczać się ludźmi, rozmawiać, żartować. Skończył szkołę zawodową o profilu kolejowym. Następnie przez wiele lat pracował